Łukasz Borowicz: "Don Giovanni" to klejnot muzyki

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 12:50
- Trudno mi sobie wyobrazić w historii muzyki operę, która byłaby doskonalsza - stwierdził wybitny dyrygent, który w audycji "Moja opera" opowiedział o swojej miłości do dzieła Mozarta.
Audio
  • Łukasz Borowicz o operze "Don Giovanni" W. A. Mozarta
Łukasz Borowicz
Łukasz BorowiczFoto: Grzegorz Śledź/PR2

- Bardzo często mówi się, że "Don Giovanni" to zapowiedź Mozarta romantycznego; tego Mozarta, który nigdy nie miał miejsca, bo żył bardzo krótko. Jednak wydaje mi się, że odczytanie tego utworu jako praromantyzmu jest błędne - mówił Łukasz Borowicz. - Według mnie jest to podsumowanie epoki oświecenia i jej ideałów - dodał.

Dyrygent uważa, że ta opera potrafi porwać każdego, bez względu na znajomość muzyki klasycznej. - Nawet jeżeli tej opery nie zanalizujemy, nie mamy do tego narzędzi, nie znamy partytur, nie czytamy nut, to podskórnie odbiera się ten porządek, znakomitą formę, idealną koegzystencję słowa i muzyki i fenomenalną realizację libretta - podkreślał.

Dla Łukasza Borowicza słuchanie opery Mozarta to podróż sentymentalna: dyrygent jest kolekcjonerem nagrań tego arcydzieła, które było również kluczem do pokochania opery w czasach studenckich.

Łukasz Borowicz złożył swojego idealnego "Don Giovanniego" W. A. Mozarta  z trzech następujących nagrań:

Samuel Ramey, Berliner Philharmoniker, Herbert von Karajan (DG)

Andreas Schmidt, London Classical Players, Sir Roger Norrington (EMI/Virgin)

Bryn Terfel, London Symphony Orchestra, Sir Georg Solti (Decca)

***

Tytuł audycji: Moja opera 

Prowadził: Jacek Hawryluk

Data emisji: 7.07.2019

Godzina emisji: 17.00

am/mko


Czytaj także

Piotr Kamiński: Henry Purcell to mistrz słowa angielskiego w muzyce

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 15:53
- Händel uczył się od niego, jak się pisze muzykę do tekstu angielskiego, do rytmu tego języka - mówił w Dwójce Piotr Kamiński, który w audycji "Moja opera" opowiedział o swym zachwycie "Dydoną i Eneaszem" Henry'ego Purcella.
rozwiń zwiń