Elżbieta Sikora. Dama polskiej elektroniki

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 22:55
W audycji "Nowa Polska" spotkaliśmy się z wybitną polską kompozytorką muzyki elektronicznej i słuchaliśmy jej najnowszych dzieł.
Audio
  • Nowe kompozycje Elżbiety Sikory (Nowa Polska/Dwójka)
Elżbieta Sikora
Elżbieta SikoraFoto: PR2

elzbieta sikora 663.jpg
Kompozytorska droga Elżbiety Sikory

Elżbieta Sikora w środowisku muzyki współczesnej nazywana jest "wielką damą elektroniki". I w rzeczy samej nią jest. Lecz ta dama w poszukiwaniu ciekawych dźwięków lubi odwiedzać z mikrofonem zakamarki miasta, do których damy nie zaglądają. Odwiedziliśmy ją w paryskim mieszkaniu artystki.

W cyklu "Nowa Polska" spotkaliśmy się z polską pionierką muzyki konkretnej i z jej muzyką. Słuchaliśmy między innymi jej najnowszej kompozycji na taśmę Gare du Nord, a także Koncertu skrzypcowego w wykonaniu Linusa Rotha z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Jose Marii Florencio.

***

Tytuł audycji: Nowa Polska 

Prowadzi:  Ewa Szczecińska

Data emisji: 14.01.2020

Godzina emisji: 22.00

am/pg

Czytaj także

Elżbieta Sikora: zainspirował mnie dźwięk syren z Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 11:21
- Utwór "Przejście Podziemne" jest konkretnym zamówieniem, w którym miała się znaleźć elektronika, ponieważ podobno to jest jakaś moja specjalność. Podjęłam się tego z dużą przyjemnością. W tej sytuacji pomyślałam, że chciałabym w jakiś sposób poświęcić ten utwór Warszawie, że on jest warszawski - opowiadała słynna kompozytorka, która w tym roku obchodzi 75. rocznicę swoich urodzin.
rozwiń zwiń