Kompozytorska droga Elżbiety Sikory

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 13:30
W tym tygodniu w cyklu "Zapiski ze współczesności" słuchamy gawęd kompozytorki od lat dzielącej swój czas między Polskę i Francję. Wychowanka Tadeusza Bairda i Pierre'a Schaeffera, wieloletnia dyrektorka festiwalu Musica Electronica Nova we Wrocławiu, w swej muzyce często sięga po najnowsze technologie.
Audio
  • Elżbieta Sikora o latach dzieciństwa (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Elżbieta Sikora o czasach studenckich w Warszawie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Elżbieta Sikora o wyprawie autostopem do Paryża w roku 1968 (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Elżbieta Sikora o pracy kompozytorskiej w okresie warszawskim (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Elżbieta Sikora
Elżbieta SikoraFoto: B.Barczyk/mat. prasowe PWM

Elżbieta Sikora urodziła się w 1943 roku we Lwowie. Ukończyła studia na Wydziale Reżyserii Muzycznej w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. W latach 1968-70 studiowała muzykę elektroakustyczną w Paryżu, w Groupe de Recherchers Musicales, pod kierunkiem Pierre’a Schaeffera i Francoisa Bayle’a. 

Od 1981 roku mieszka we Francji. Zdobyła wiele nagród kompozytorskich, była profesorem Konserwatorium w Angoulême, gdzie prowadziła zajęcia z kompozycji muzyki elektroakustycznej oraz warsztaty dźwiękowe. W 1995 roku Teatr Wielki-Opera Narodowa w Warszawie wystawił kompozycję Elżbiety Sikory "Wyrywacz serc" w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Z kolei opera "Madame Curie" miała prapremierę 15 listopada 2011 roku w Sali UNESCO w Paryżu. Polskie prawykonanie odbyło się 25 listopada tego samego roku w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

W 2014 roku otrzymała medal Gloria Artis Ministerstwa Kultury. Elżbieta Sikora była w latach 2011-2017 dyrektorem artystycznym festiwalu Musica Electronica Nova we Wrocławiu. Jej utwory wydawane przez PWM i Chant du Monde są wykonywane na całym świecie. Wiele z nich ukazało się na płytach.

***

Na audycję Zapiski ze współczesności od poniedziałku do piątku (21-25.10) w godz. 12.45-13.00 zaprasza Beata Stylińska.

am/pg

Zobacz więcej na temat: Elżbieta Sikora
Czytaj także

Elżbieta Sikora. Twórczość i technologia

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 17:00
- Dziś komponowanie muzyki elektronicznej jest tak łatwe, że mogą to robić właściwie wszyscy - mówiła w Dwójce Elżbieta Sikora, jedna z pierwszych i najwybitniejszych kompozytorek polskiej muzyki elektronicznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elżbieta Sikora: zainspirował mnie dźwięk syren z Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 11:21
- Utwór "Przejście Podziemne" jest konkretnym zamówieniem, w którym miała się znaleźć elektronika, ponieważ podobno to jest jakaś moja specjalność. Podjęłam się tego z dużą przyjemnością. W tej sytuacji pomyślałam, że chciałabym w jakiś sposób poświęcić ten utwór Warszawie, że on jest warszawski - opowiadała słynna kompozytorka, która w tym roku obchodzi 75. rocznicę swoich urodzin.
rozwiń zwiń