Aleksandra Kaca - muzyka poskładana z dźwięków miasta

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2023 23:00
Bohaterką tego wydania audycji z cyklu "Nowa Polska" była Aleksandra Kaca, która w swoich aktywnościach łączy rozmaite sfery działania w kulturze: jest menadżerką i organizatorką imprez muzycznych, komponuje i wykonuje piosenki, występuje na scenie i tworzy muzykę, w której często sięga po media elektroniczne, łącząc je z instrumentami akustycznymi. 
Aleksandra Kaca
Aleksandra KacaFoto: Magda Hueckel

Aleksandra Kaca (ur. 1991) podczas pandemii krążyła z mikrofonem po warszawskim Śródmieściu: plac Trzech Krzyży z kościołem św. Aleksandra, Wisła i nadwiślańskie bulwary, Ściana Wschodnia, parki, Dworzec Śródmieście czy Osiedle Torwar. To miejsca z historią, które dziś pulsują życiem. Kompozytorka do nagrań ich fonosfery dodała brzmienia pianina, syntezatora, basu i stworzyła przejmującą suitę zatytułowaną "Przestrzenie". Posłuchaliśmy jej w audycji.

A w grudniu ubiegłego roku, w ramach festiwalu Art Mintaka w Bydgoszczy, artystka przedstawiła z kolei swój "elektryczny kwartet smyczkowy", monumentalny utwór na kwartet i elektronikę - "Neve" w wykonaniu gdańskiego zespołu muzyki nowej NeoQuartet i samej kompozytorki realizującej warstwę elektroniczną. Ta kompozycja również towarzyszyła spotkaniu z Aleksandrą Kacą.


Posłuchaj
58:45 2023_05_11 22_00_09_Dwojka_Nowa_Polska.mp3 Aleksandra Kaca - muzyka poskładana z dźwięków miasta (Nowa Polska)

 

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Gość: Aleksandra Kaca (kompozytorka)

Data emisji: 11.05.2023

Godzina emisji: 22.00

pg/mo

Czytaj także

#Elektrofonia. Spotkanie z bohaterami cyklu Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023 23:00
Jaką muzykę tworzą najmłodsi polscy kompozytorzy – adepci kompozycji warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina? O tym można było się przekonać w ostatnim wydaniu audycji z cyklu "Nowa Polska".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Martyna Basta - słowa, szepty, pomruki

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2023 00:55
Efemeryczna muzyka Martyny Basty jest chyba idealnym składnikiem nocnej audycji, dlatego nie zabrakło jej w tym wydaniu "Nocnej strefy".
rozwiń zwiń