LIFE - opera multimedialna Ryuichiego Sakamoto

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2023 07:00
W tym wydaniu "Nocnej strefy" - druga część pożegnania Ryuichiego Sakamoto. Tym razem przyszedł czas na spotkanie z Sakamoto twórcą operowym.
Ryuichi Sakamoto
Ryuichi SakamotoFoto: materiały promocyjne

W poprzedniej audycji prezentowaliśmy najróżniejsze - znane i nieznane oblicza twórczości japońskiego muzyka. Były to m.in. pionierskie dokonania na gruncie muzyki elektronicznej i technopopu, kilka ważnych dzieł powstałych na potrzeby filmu, dźwiękowe eksperymenty, dzieła pisane dla radia i telewizji japońskiej, a także do japońskich gier video, nagrania dokonane z artystami z całego świata.

Tym razem wysłuchaliśmy utworu uznawanego za najbardziej ambitne przedsięwzięcie artysty, które jednocześnie jest syntezą różnych stylów i dziedzin, w których poruszał się Ryuichi Sakamoto. A mowa tu o multimedialnej operze "LIFE" z 1999 roku, stworzonej wraz z japońskim artystą wizualnym Shiro Takatanim.

Za temat Sakamoto postanowił obrać najróżniejsze aspekty życia ludzkiego, a także historii ludzkości. Dzieło jest jednocześnie próbą spojrzenia na muzykę XX wieku, a także na sztukę i cywilizację w ujęciu makro i mikrokosmicznym.


Posłuchaj
114:07 2023_04_24 23_00_20_PR2_Nocna_Strefa.mp3 LIFE - opera multimedialna Ryuichiego Sakamoto (Nocna strefa/Dwójka) 

Premiera opery "LIFE" odbyła się 4 września 1999 roku w Osace. Kilka dni później dzieło było prezentowane kilkukrotnie w tokijskim Nippon Budokan - sali mogącej pomieścić kilkanaście tysięcy widzów. Na estradzie zasiedli muzycy, za nimi na telebimach wyświetlano wizualizacje, a wszystko było transmitowane przez internet, co w tamtym czasie było ewenementem.

Playlista audycji:

1. Ryuichi Sakamoto – Life, Life (wyk. David Sylvian) [„async”, Milan 2017]
2. Overture [„Audio LIFE”, WEA Japan 2000]
3. War And Revolution
4. Science And Technology
5. Evolution Of Life
6. History Of Gaia
7. Art
8. Response
9. Light
10. Ryuichi Sakamoto – Energy Flow [„BTTB”, Sony Classical 1999]

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 24.04.2023

Godzina emisji: 23.00

mo/pg

Czytaj także

Dziewczyny z Indonezji

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 07:00
Idolki, legendy, buntowniczki, eksperymentatorki – stery tego wydania "Nocnej strefy" przejęły artystki z Indonezji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Goodbye, Mr. Sakamoto

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2023 00:55
Niedawno składaliśmy najlepsze życzenia z okazji 70. urodzin, teraz przyszła pora się pożegnać. W lany poniedziałek w "Nocnej strefie" złożyliśmy hołd zmarłemu pod koniec marca Ryuichiemu Sakamoto, bez którego nie wyobrażamy sobie nocnych spotkań w Dwójce.
rozwiń zwiń