Agata Zemla - z dedykacją dla Simony Kossak i instalacja tkaninowo-muzyczna

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2023 23:00
Bohaterką pierwszej po wakacjach audycji poświęconej najnowszej muzyce polskiej była Agata Zemla - artystka urodzona w 1994 roku w Rybniku, która oprócz muzyki studiowała mikrobiologię. 
Agata Zemla
Agata ZemlaFoto: Kazimierz Ździebło

"Owijam trudne tematy muzycznym tiulem" - mówi kompozytorka, a interesuje ją "byt człowieka, niesprawiedliwości". - To mnie boli i ten ból przekazuję w muzyce - dodaje. Dla potrzeb utworu, którego celem było przywrócenie pamięci o Simonie Kossak, stworzyła "bioinstrument" - sosnę oplecioną miedzianymi drucikami przewodzącymi prąd, które pobudzane przez muzyka za pomocą wykonywanych gestów wydają dźwięk, oraz "instrument leśny" - stelaż z grającymi szyszkami.

Z kolei jej instalacja tkaninowo-muzyczna "kalokagathia" prezentowana w sierpniu tego roku w pałacu w Liechtensteinie poświęcona jest świętej Agacie.

Artystka była moim gościem, a wysłuchaliśmy obydwu utworów. "Simonę" wykonał zespół Kompopolex w składzie: Jacek Sotomski, Aleksandra Gołaj i Rafał Łuc. Wykonawczynią utworu "kolakatahia" będzie sama kompozytorka.

***

To cykl audycji poświęconych najważniejszym utworom polskiej muzyki współczesnej ostatnich trzech dekad, od 1989 roku zaczynając. 

Posłuchaj
44:53 2023_10_12 22_00_13_Dwojka_Nowa_Polska.mp3 Agata Zemla - z dedykacją dla Simony Kossak i instalacja tkaninowo-muzyczna (Nowa Polska/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 12.10.2023

Godzina emisji: 22.00

pg/mo

Czytaj także

Wojciech Błażejczyk i jego muzyka koncertująca

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2023 23:00
To było ostatnie wydanie czwartkowej audycji Ewy Szczecińskiej przed letnią przerwą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikrofrazy Piotra Kurka, wielkie formy Sary Davachi

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2023 01:00
To już jesień? No dobrze, skoro tak, to przyszła pora na pierwsze jesienne wydanie "Nocnej strefy". 
rozwiń zwiń