Polskie Radio
Section05
Krzysztof Dziuba

Vumbi Dekula, mistrz gitary z Konga

Vumbi Dekula albo po prostu Vumbi – to jeden z najważniejszych ambasadorów muzyki kongijskiej. Od lat 90. mieszka w Szwecji, a urodził się prowincji Kivu w Kongo. W dzieciństwie zachorował na polio. Wychowywał się w domu szwedzkich misjonarzy i od najmłodszych lat gra na gitarze. Muzyki uczył się słuchając kongijskiego radia, które zapoznało go ze stylem kongijskiej rumby i muzyki soukous.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Krzysztof Dziuba world music Kongo

Mike Nogami i początki japońskiego rocka w obiektywie

To wydanie "Nocnej strefy" było opowieścią o małej rewolucji w japońskiej muzyce. Rewolucji, której na początku lat 70. ubiegłego wieku dokonał zespół Happy End i której naocznym świadkiem był Mike Nogami, słynny fotograf blisko związany z legendarną grupą muzyczną. Był on gościem poniedziałkowej audycji, w której podzielił się anegdotami i opowieściami z czasów narodzin japońskiego rocka.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Dziuba Dwójka Japonia MUZYKA fotografia

Yoshio Ojima - czołowy przedstawiciel japońskiego ambientu

Yoshio Ojima zaleca słuchać swojej muzyki z głośnością odpowiadającą głośności codziennych dźwięków takich jak szum klimatyzatora czy lodówki. I w taki też dyskretny sposób od prawie 40 lat we wnętrzach nowoczesnej galerii Spiral w Tokio rozbrzmiewają jego utwory będące jednym ze szczytowych dokonań ambientu (zwanego w Japonii Kankyō Ongaku).
Zobacz więcej na temat:  ambient Japonia kompozytor Krzysztof Dziuba Dwójka MUZYKA

Magia Studia Ghibli. Rozmowa z Joe Hisaishim

Wraz z Hayao Miyazakim stworzył jeden z najważniejszych kompozytorsko-reżyserskich duetów w historii kina, a jego muzyka stała się integralną częścią świata wykreowanego w filmach legendarnego Studia Ghibli. Gościem Dwójki był Joe Hisaishi - kompozytor, muzyk i aranżer, którego pokochaliśmy za ścieżki dźwiękowego do takich filmów, jak "Mój Sąsiad Totoro", "Spirited Away. W Krainie Bogów", "Nausicaä z Doliny Wiatru" i "Ruchomy Zamek Hauru".
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Dziuba muzyka filmowa Japonia MUZYKA Dwójka

Vive le Japon! Francusko-japońskie wydanie "Nocnej strefy"

Paryska kawiarnia, czy tokijska izakaya? Francuskie chanson, czy japońska enka? Debussy, czy Takemitsu? Wieża Eiffla, czy Tokyo Tower? Na szczęście w "Nocnej strefie" nie musimy stawać przed takimi dylematami, bo na słuchaczy Dwójki czekała dźwiękowa mikstura francusko-japońska. Choć to raczej Francja była oglądana z perspektywy Japonii i japońskich artystów.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Dziuba Japonia Francja Dwójka MUZYKA muzyka współczesna