Elżbieta Sikora - jubileusz pionierki muzyki elektroakustycznej

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2023 23:00
Elżbieta Sikora urodziła się 80 lat temu we Lwowie (20 października 1943 roku). Pionierka polskiej muzyki elektroakustycznej w cyklu "Nowa Polska" opowiedziała o Lwowie oraz o pracy nad kompozycją "Sonosphere III", napisaną w 2017 roku na zamówienie Andrzeja Kosendiaka dla Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.
Elżbieta Sikora
Elżbieta SikoraFoto: PR2

Utwór przeznaczony jest na orkiestrę NFM, rozgrywa się w przestrzeni Narodowego Forum Muzyki, włącznie z foyer, integralną częścią dzieła jest elektroniczne przetwarzanie dźwięków na żywo. Warstwę elektroniczną przygotowała kompozytorka w paryskim Ircamie, stanowi ona bardzo istotną część kompozycji.

W programie audycji znalazł się również najnowszy instrumentalny utwór artystki - Trio przeznaczone na flety - piccolo i altowy - oraz skrzypce i wiolonczelę z 2022 roku.


Posłuchaj
55:11 2023_10_19 22_00_41_PR2_Nowa_Polska.mp3 Elżbieta Sikora - jubileusz pionierki muzyki elektroakustycznej (Nowa Polska/Dwójka)

 

***

"Nowa Polska" to cykl audycji poświęconych najważniejszym utworom polskiej muzyki współczesnej ostatnich trzech dekad, od 1989 roku.

Bohaterką poprzedniej, pierwszej po wakacjach audycji poświęconej najnowszej muzyce polskiej, była Agata Zemla - artystka urodzona w 1994 roku w Rybniku, która oprócz muzyki studiowała mikrobiologię.

"Owijam trudne tematy muzycznym tiulem" - mówi kompozytorka, a interesuje ją "byt człowieka, niesprawiedliwości". - To mnie boli i ten ból przekazuję w muzyce - dodaje. Dla potrzeb utworu, którego celem było przywrócenie pamięci o Simonie Kossak, stworzyła "bioinstrument" - sosnę oplecioną miedzianymi drucikami przewodzącymi prąd, które pobudzane przez muzyka za pomocą wykonywanych gestów wydają dźwięk, oraz "instrument leśny" - stelaż z grającymi szyszkami.

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Gość: Elżbieta Sikora (kompozytorka)

Data emisji: 19.10.2023

Godzina emisji: 22.00

mgc

Czytaj także

Agata Zemla - z dedykacją dla Simony Kossak i instalacja tkaninowo-muzyczna

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2023 23:00
Bohaterką pierwszej po wakacjach audycji poświęconej najnowszej muzyce polskiej była Agata Zemla - artystka urodzona w 1994 roku w Rybniku, która oprócz muzyki studiowała mikrobiologię. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bartosz Jakubczak i nieziemskie brzmienie XVII-wiecznych organów

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2023 02:00
Mikrotony i nieziemskie brzmienia wydobywa z XVII-wiecznych organów kościoła św. Hieronima w Wiedniu Bartosz Jakubczak. Posłuchaliśmy ich w audycji w muzyce dawnej (Johanna Jakoba Frobergera) oraz nowej (Magdaleny Białeckiej, Piotra Tabakiernika i Aldony Nawrockiej). 
rozwiń zwiń