Nikolet Burzyńska - natura zaklęta w dźwiękach

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2024 23:00
Nikolet Burzyńska, bohaterka kolejnej odsłony cyklu "Nowa Polska", potrafi w dźwiękach zaklinać światło, wiatr, kolory – naturę.
Nikolet Burzyńska
Nikolet BurzyńskaFoto: archiwum prywatne

Wychowanka Marcina Błażewicza

Nikolet Burzyńska - muzyczna córka Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, u której nigdy (bezpośrednio) kompozycji nie studiowała i prawnuczka Claude'a Debussy'ego - jest wychowanką mistrza orkiestrowej instrumentacji Marcina Błażewicza. Kompozycję studiowała też w Strasbourgu.

Przegląd twórczości Nikolet Burzyńskiej

Kompozytorka była gościem audycji i opowiedziała o utworach wybranych do programu: Mirage na orkiestrę, w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Szymona Bywalca, Green Mazurka, w nowym nagraniu flecistki Alicji Molitorys, pianisty Stanisława Bromboszcza i wiolonczelisty Piotra Gacha, a także o eksperymentalnej kompozycji napisanej w 2016 roku na zamówienie Filharmonii Kaliskiej dla uświetnienia obchodów 235-lecia przemysłu fortepianowego w Kaliszu. To Pianostaza na dwie orkiestry – Filharmonii Kaliskiej oraz orkiestrę 21 fortepianów – utwór, który Nikolet Burzyńska stworzyła wraz z Pawłem Przezwańskim.


Posłuchaj
55:20 2024_02_15 22_00_13_PR2_Nowa_Polska.mp3 Nikolet Burzyńska - natura zaklęta w dźwiękach (Nowa Polska/Dwójka)

 

W programie także najnowsza kompozycja artystki napisana na egzotyczny skład – flet, (Agnieszka Bartoszewicz), tubę (Robert Bartoszewicz), gitarę (Marcin Chiliński) i wiolonczelę (Gustaw Bafeltowski) – Imbody. Premierę miał w grudniu 2023 roku w ramach festiwalu Art. Mintaka w Bydgoszczy.


***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Gość: Nikolet Burzyńska (kompozytorka)

Data emisji: 15.02.2024

Godzina emisji: 22.00

pg/pj/mgc

Czytaj także

Phill Niblock i jego awangardowa muzyka jak pawi ogon

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2024 13:00
Długie dźwięki nakładane jedne na drugie w rozszerzonej skali, która niczym pawi ogon pokazuje miliony niuansów, kolorów i odcieni mikrotonów - taka jest muzyka zmarłego w miniony poniedziałek amerykańskiego awangardowego kompozytora Philla Niblocka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikołaj Majkusiak - muzyka tryskająca energią

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2024 23:00
W cyklu "Nowa Polska" - muzyka tryskająca energią wywiedzioną z nakładanych na siebie warstwami rytmów. To z pewnością jedna z najważniejszych cech muzyki bohatera tej audycji, Mikołaja Majkusiaka.
rozwiń zwiń