Przemysław Scheller - poprzez muzykę w przestrzeń metafizyki

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 23:00
Bohaterem tej audycji cyklu "Nowa Polska" był Przemysław Scheller, dla którego dźwięki i technologia kompozytorska są tylko małym wycinkiem jego twórczego myślenia. 
Przemysław Scheller otwiera wyobraźnię słuchaczy na wiele sposobów
Przemysław Scheller otwiera wyobraźnię słuchaczy na wiele sposobówFoto: materiały promocyjne

Przemysław Scheller to kompozytor urodzony w Gliwicach w 1990 roku, wychowanek Aleksandra Lasonia, a także między innymi Philippe'a Hurela.

Dźwięki i technologia kompozytorska są dla tego artysty tylko małym wycinkiem jego twórczego myślenia. Swoją muzyczną sztuką Przemysław Scheller otwiera wyobraźnię słuchaczy na wiele sposobów, a samo tworzenie muzyki jest dla niego sposobem na zadawanie ważnych pytań, na mierzenie się z egzystencjalnymi wyzwaniami.

Abstrakcyjna układanka dźwięków, współbrzmień, harmonii, faktur i muzycznych kolorów ma zatem prowadzić nas gdzieś dalej, poza granice Fizyki, w przestrzeń Meta-Fizyki. Świadczą o tym choćby tytuły jego utworów wybranych do naszej audycji: Geometria paradoksu na flet altowy i taśmę, Ocean of Forms na dwa chóry i harfę, Pieśń o blasku wody na flet solo i elektronikę czy Koan na skrzypce i elektronikę.

Kompozytor był gościem audycji.


Posłuchaj
53:20 2024_02_22 22_04_56_Dwojka_Nowa_Polska.mp3 Przemysław Scheller - poprzez muzykę w przestrzeń metafizyki (Nowa Polska?Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Gość: Przemysław Scheller (kompozytor)

Data emisji: 22.02.2024

Godzina emisji: 22.00

pg/mgc

Czytaj także

Mateusz Śmigasiewicz - ruch wewnątrz dźwięków

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2023 23:00
Ruch, tempo i rytm - czy można te jakości przełożyć na... wysokości dźwięków? Okazuje się, że można. Mateusz Śmigasiewicz, bohater tej odsłony cyklu "Nowa Polska", potrafi zespolić je w unikatowy sposób i pokazać ruch wewnątrz dźwięków. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikołaj Majkusiak - muzyka tryskająca energią

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2024 23:00
W cyklu "Nowa Polska" - muzyka tryskająca energią wywiedzioną z nakładanych na siebie warstwami rytmów. To z pewnością jedna z najważniejszych cech muzyki bohatera tej audycji, Mikołaja Majkusiaka.
rozwiń zwiń