Mateusz Śmigasiewicz - ruch wewnątrz dźwięków

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2023 23:00
Ruch, tempo i rytm - czy można te jakości przełożyć na... wysokości dźwięków? Okazuje się, że można. Mateusz Śmigasiewicz, bohater tej odsłony cyklu "Nowa Polska", potrafi zespolić je w unikatowy sposób i pokazać ruch wewnątrz dźwięków. 
Mateusz Śmigasiewicz
Mateusz ŚmigasiewiczFoto: Mateusz Żaboklicki / materiały promocyjne

Mateusz Śmigasiewicz i jego kompozytorska wyobraźnia

Ulubionym muzycznym kształtem tego kompozytora jest sinusoida oraz kształty powracających fal, a związki między rytmem, a wysokością dźwięku napędzają jego kompozytorską wyobraźnię.

Wielokanałowa kompozycja elektroniczna "Monolit"

Mateusz Śmigasiewicz był gościem tego wydania audycji. W programie między innymi jego wielokanałowa kompozycja elektroniczna "Monolit" oraz "Kwarc" na elektronikę i orkiestrę smyczkową w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Moniki Wolińskiej.

***

Cykl audycji poświęconych najważniejszym utworom polskiej muzyki współczesnej ostatnich trzech dekad, od 1989 roku. W jednym z poprzednich wydań Zygmunt Krauze opowiadał o swej fascynacji Belą Bartokiem

Zygmunt Krauze - kompozytor, pianista i pedagog urodził się w Warszawie 19 września 1938 roku - 85 lat temu. Gdy w 1956 roku na pierwszy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" przyjechała do Warszawy jako gość honorowy Nadia Boulanger, przywiozła w prezencie dla polskich kompozytorów płyty między innymi z muzyką Beli Bartoka.

20-letniego wówczas Zygmunta Krauzego zafascynowała rytmika i melodyka utworów węgierskiego kompozytora - takie jest źródło charakterystycznej "ornamentowanej" narracji jego muzyki, o czym kompozytor-jubilat opowiadał w audycji.

Posłuchaj
53:53 2023_11_30 22_06_40_Dwojka_Nowa_Polska.mp3 Mateusz Śmigasiewicz - ruch wewnątrz dźwięków (Nowa Polska/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 30.11.2023

Godzina emisji: 22.00

mo/pj

Czytaj także

Adam Porębski i język harmoniczny

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2023 22:55
Wrocławianin, Adam Porębski (ur. 1990 r.) - kompozytor związany z wrocławską Akademią Muzyczną - był bohaterem tego wydania audycji "Nowa Polska".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksander Nowak i "Baśń o sercu", czyli opowieść o Jakóbie Szeli

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 08:00
"Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli" Radka Raka zainspirowała kompozytora Aleksandra Nowaka do stworzenia muzycznego dzieła na ten temat.
rozwiń zwiń