Jurek Dybał dzieli się swoją ulubioną muzyką

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 11:00
W audycji "Znacie, to posłuchajcie" swoje ulubione nagrania polecał ceniony dyrygent i kontrabasista.
Audio
  • Muzyczne rekomendacje Jurka Dybała - cz. 1. (Znacie, to posłuchajcie/Dwójka)
  • Muzyczne rekomendacje Jurka Dybała - cz. 2. (Znacie, to posłuchajcie/Dwójka)
  • Muzyczne rekomendacje Jurka Dybała - cz. 3. (Znacie, to posłuchajcie/Dwójka)
  • Muzyczne rekomendacje Jurka Dybała - cz. 4. (Znacie, to posłuchajcie/Dwójka)
  • Muzyczne rekomendacje Jurka Dybała - cz. 5. (Znacie, to posłuchajcie/Dwójka)
Jurek Dybał
Jurek DybałFoto: materiał promocyjny

Jurek Dybał to prawdziwy człowiek orkiestra. Kieruje Orkiestrą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, jest muzykiem słynnej orkiestry Filharmoników Wiedeńskich, a także założycielem i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Krzysztofa Pendereckiego "Poziom 320" w Zabrzu.

O swojej muzycznej aktywności opowiadał w audycji Cafe "Muza".

W pierwszej audycji zatytułowanej "Barokowa lista przebojów" słuchaliśmy kanonicznych wykonań dzieł Bacha, Haendla, Monteverdiego, Porpory, Vivaldiego i Gorczyckiego.

We wtorek Jurek Dybał zaprosił nas w dźwiękową podróż tropem kontrabasu. "Słoń czy Łabędź" to tytuł drugiego wydania audycji "Znacie, to posłuchajcie". W programie nie zabrakło utworów pisanych z myślą o kontrabasie, jako instrumencie solowym, tj. Divertimento concertante Nina Roty, czy Stories for double-bass Krzesimira Dębskiego, jak również utworów, w których kontrabas odgrywa ważną rolę: I Symfonia Gustava Mahlera, czy Słoń z Karnawału zwierząt Camille’a Saint-Saensa.

W środę, w trzecim odcinku cyklu Jurek Dybał – ceniony kontrabasista, dyrygent i organizator życia muzycznego – przedstawił swoje wspomnienie o profesorze Krzysztofie Pendereckim dokładnie miesiąc po śmierci maestra. "Przerwana Myśl - Penderecki in Memoriam".

Czwarte spotkanie z Jurkiem Dybałem odbyło się pod hasłem "Święto wiosny". Nie zabrakło przełomowego baletu Igora Strawińskiego pod batutą samego kompozytora, zabrzmiała również muzyka Chaczaturiana, Jeana Francaix, Fazila Saya a także "Noc na Łysej Górze" w nieoczywistym opracowaniu, które zaskakująco pasuje do fantazji orkiestrowej Musorgskiego.

W ostatniej audycji z cyklu "Znacie to posłuchajcie" Jurek Dybał opowiedział nam, co słychać w Wiedniu. Zabrał nas do Wiednia w muzyczną podróż od symfoniki Beethovena w interpretacji wielkiego Nicolausa Harnoncourta, przez lirykę wokalną Schuberta z polskim zabarwieniem (Tomasz Konieczny schubertowskie "Winterreise" zaśpiewał w polskiej wersji Stanisława Barańczaka), aż po III Symfonię "Pieśń o nocy" Karola Szymanowskiego w wykonaniu Wiedeńskich Filharmoników pod batutą Pierre'a Bouleza.

***

Tytuł audycji: Znacie, to posłuchajcie

Data emisji: 27.04-1.05.2020

Godzina emisji: 10.00

pg

Czytaj także

Piotr Kamiński poleca "arcydzieło z problemami" Mozarta

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 15:30
- To, że ta opera była wystawiana w Polsce dotąd jeden jedyny raz, to coś dla mnie zupełnie niepojętego - podkreślał Piotr Kamiński, przypominając w Dwójkowych rekomendacjach kulturalnych "Idomeneusza, króla Krety" Wolfganga Amadeusa Mozarta do libretta Giambattisty Vareski.
rozwiń zwiń