"Pies andaluzyjski" skandalisty Luisa Buñuela

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 18:30
Luis Buñuel w swojej autobiografii zatytułowanej "Ostatnie tchnienie" napisał: "Jestem rewolucjonistą, lecz rewolucja mnie przeraża. Jestem anarchistą, ale nie zgadzam się z anarchistami. Jestem sadystą, ale przy tym człowiekiem zupełnie normalnym. Wszystko rozgrywa się w mojej głowie". 
Audio
  • Rozmowa o filmie "Pies Andaluzyjski" (Stare i nowe filmy kinowe/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Milos Batinic

Do takich obrazów rozgrywających się w głowie Buñuela należą takie pamiętne sceny jak ta przecinania oka brzytwą z "Psa andaluzyjskiego" czy scena orgii zaproszonych przez Viridianę ubogich, którzy ustawiają się niczym postacie z "Ostatniej wieczerzy” Leonarda da Vinci. 

- To był jeden z najważniejszych utworów awangardy filmowej lat dwudziestych i, co dosyć dziwne, właściwie jedyny film czysto surrealistyczny - tłumaczył prof. Tadeusz Szczepański, teoretyk i historyk filmu, krytyk filmowy. - Język kina, który oddaje znakomicie materię snu, a przecież sen był bardzo ważną domeną inspiracji dla surrealistów, ponieważ odsłaniał podświadomość i akurat te idee surrealizmu nie bardzo zaowocowały w kinie.

Pierwsza projekcja filmu miała miejsce prawdopodobnie 6 czerwca 1929 roku, w kinie na Montmartrze. Muzycznie ilustrowały ją nagrania z "Tristana i Izoldy" Wagnera oraz argentyńskich tang. Po premierze Buñuel był rozczarowany. Obraz nie wywołał spodziewanego skandalu. 

***

Tytuł audycji: Stare i nowe filmy kinowe

Prowadziła: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 31.05.2020

Godzina emisji: 9.30


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Irlandczyk" - nowe wcielenie "Chłopców z ferajny"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 21:48
W audycji "Stare i nowe filmy kinowe" rozmawialiśmy o nowym filmie Martina Scorsese z Robertem Deniro, Joe Pescim i Alem Pacino w rolach głównych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Do utraty tchu". 60 lat od premiery arcydzieła nowej fali

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2020 10:44
W audycji świętowaliśmy okrągłą rocznicę związaną ze słynnym filmem Jean-Luca Godarda oraz rozmawialiśmy o nowej produkcji, która opowiada historię Jean Seberg - odtwórczyni głównej roli w "Do utraty tchu".
rozwiń zwiń