REKLAMA

"Psychoza" Hitchcocka ma 60 lat. Film, który przeszedł do historii kina

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 11:14
- Hitchcock robił filmy już w latach 20. Wielkie sukcesy święcił w latach 50., od "Okna na podwórze" do "Północ, północny zachód". Wydaje się, że "Psychozą" chciał zacząć od nowa; chciał zresetować swoją własną twórczość; pokazać, że wciąż jest reżyserem młodym duchem i może wyznaczać rozwój kina - mówił Sebastian Smoliński, dziennikarz filmowy.
Audio
  • 60. rocznica premiery "Psychozy" Alfreda Hitchcocka (Stare i nowe filmy kinowe/Dwójka)
Madame Tussauds Vienna. Figura woskowa Alfreda Hotchcocka
Madame Tussauds Vienna. Figura woskowa Alfreda HotchcockaFoto: shuttesrstock/Anton_Ivanov

wiki Alfred Hitchcock 1200.jpg
"Alfred Hitchcock wypłynął dzięki francuskiej nowej fali"

16 czerwca 1960 roku Alfred Hitchcock zmienił bieg historii kina. Na ekranach kin pojawił się tytuł "Psychoza". Dziś jest to film-legenda. Thriller, który zmienił oblicze kina i mimo ograniczeń w postaci cenzury, kodeksu Haysa, pokazał morderstwo na dużym ekranie.

Już sama słynna scena pod prysznicem wystarczyłaby, aby "Psychoza" przeszła do historii. Składa się ona z 78 ujęć i 52 cięć, które wykonano podczas jej kręcenia. Ta scena podkreśla mistrzostwo reżysera.

Z okazji 60. rocznicy wejścia filmu na ekrany, zastanawialiśmy się w audycji nad jego fenomenem wraz z naszym gościem - Sebastianem Smolińskim.

***

Tytuł audycji: Stare i nowe filmy kinowe 

Przygotowała: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 14.06.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

"Ptaki" - taki film kręci się tylko raz

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 05:50
Dzisiaj mija 57 lat od premiery "Ptaków", najsłynniejszego thrillera Alfreda Hitchcocka. Dokładnie 28 marca 1963 roku widzowie na widowni poczuli się jak w klatce. Grozy dodawały specjalnie spreparowane odgłosy ptaków puszczane przez dodatkowe głośniki, niezależnie od ścieżki dźwiękowej filmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alfred Hitchcock. "Diabeł jest w każdym z nas"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 05:40
29 kwietnia 1980 w Los Angeles zmarł sir Alfred Joseph Hitchcock, jeden z największych twórców kina, mistrz fabularnej manipulacji.
rozwiń zwiń