Nina Dorliak i Światosław Richter w klasyce pieśni rosyjskiej i europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 10:00
W "Tematach operowych" tym razem opowiedzieliśmy o współpracy znakomitej sopranistki Niny Dorliak i pianisty Światosława Richtera, którzy w duecie wykonali szereg znakomitych interpretacji pieśni rosyjskich i europejskich kompozytorów.
Nina Dorliak i Światosław Richter
Nina Dorliak i Światosław RichterFoto: Forum/TASS

Nina Dorliak poznała Światosława Richtera w 1943 roku w konserwatorium. "Był bardzo jasny, rudowłosy, strasznie chudy i porywczy" - tak wspominała ich spotkanie.

Po raz pierwszy wystąpili razem w marcu 1945 roku, tuż przed końcem II wojny światowej, podczas wieczoru Sergieja Prokofiewa, organizowanego przez Moskiewskie Konserwatorium. Ich duet okazał się ważnym wydarzeniem w moskiewskim świecie muzycznym, a słynne wykonanie romansów Michaiła Glinki, Roberta Schumanna czy pieśni Musorgskiego i Rachmaninowa były wspominane jeszcze przez wiele lat.

Nina Dorliak dość wcześnie zakończyła karierę śpiewaczki, poświęcając się nauczaniu. Światosławowi Richterowi towarzyszyła aż do jego śmierci w 1997 roku. Sama, nie mogąc uporać się z odejściem ukochanego, umarła kilka miesięcy później.

Nina Dorliak towarzyszyła Richterowi przez ponad pięćdziesiąt lat – zarówno w jego karierze, jak i życiu. Sama pochodziła z rodziny o muzycznych tradycjach – była córką znanej śpiewaczki i nauczycielki Konserwatorium Moskiewskiego Ksenyi Dorliak, od której również pobierała lekcje. Zadebiutowała jako śpiewaczka kameralna, wielokrotnie występując na scenach w kraju, jak i poza granicami Rosji, wykonując dzieła kompozytorów włoskich (m.in. Scarlattiego), francuskich (Debussy), jak i klasyków rosyjskich (Glinka, Musorgski, Rachmaninow, Prokofiew czy Szostakowicz).

W audycji sięgnęliśmy po ich wspólne nagrania - zarówno klasyki pieśni rosyjskiej, jak i europejskiej.


Posłuchaj
00:00 2021_12_21-22-00-45_PR2_Tematy_operowe.mp3 Śpiewaczka Nina Dorliak i pianista Światosław Richter - znakomity duet (Tematy operowe/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: "Tematy operowe"

Prowadził: Aleksander Laskowski

Data emisji: 21.12.2021

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

105. rocznica urodzin Światosława Richtera

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2020 11:32
W audycji wysłuchaliśmy chopinowskich nagrań legendarnego pianisty. 20 marca minęła 105. rocznica jego urodzin. 
rozwiń zwiń