"Dziecko i czary" Ravela

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2022 23:00
W tym wydaniu audycji z cyklu "Tematy operowe" wysłuchaliśmy dzieła Maurice'a Ravela w wykonaniu Berlińskich Filharmoników pod batutą sir Simona Rattle'a. 
Maurice Ravel. Znaczek wydany przez Pocztę Francuską w 1956 r.
Maurice Ravel. Znaczek wydany przez Pocztę Francuską w 1956 r.Foto: Shutterstock/wantanddo

Inspiracją do powstałej w 1924 roku opery Dziecko i czary (L’Enfant et les Sortileges) była sztuka teatralna Sidonie-Gabrielle Colette. Pisarka i kompozytor Maurice Ravel stworzyli libretto, które jest niezwykle oryginalną opowieścią przepełnioną zdarzeniami nieprawdopodobnymi i fantastycznymi. W tym jednoaktowym, składającym się z dwóch obrazów dziele śpiewają meble, imbryki, filiżanki, zegary, zwierzęta, a nawet ogień.

Baśniowa opera jest historią z morałem. Jej głównym bohaterem jest Dziecko (L’Enfant). W pierwszym obrazie nieposłuszny i krnąbrny chłopiec za karę zostaje przez Mamę zamknięty w pokoju. Ze złości niszczy znajdujące się w pomieszczeniu przedmioty. W pewnym momencie meble, zegary, postaci z książki, filiżanka i inne rzeczy ożywają – skarżąc się i grożąc Dziecku. W następnym obrazie domowe koty wprowadzają Dziecko do ogrodu. Tu skrzywdzone przez Dziecko zwierzęta i rośliny chcą ukarać dręczyciela. Chłopiec lituje się nad zranioną Wiewiórką i ze współczuciem opatruje jej ranę. Zwierzęta dostrzegają skruchę, wybaczają Dziecku i pozwalają mu na powrót do Mamy.

Opera Ravela, zachwycająca subtelnością muzyczną i lirycznym wdziękiem, przeznaczona jest dla dzieci i tych, którzy są dziećmi podszyci. Dla dorosłych wsłuchanie się w tę muzykę może stać się powrotem do kraju lat dziecinnych. Do krainy baśni i dobrych czarów, za którymi tęsknią i dzieci, i dorośli.

[źródło: operabaltycka.pl]

W audycji wysłuchaliśmy nagrania Berlińskich Filharmoników pod batutą sir Simona Rattle'a (EMI).


Posłuchaj
59:09 2022_12_21 22_00_05_PR2_Tematy_operowe.mp3 "Dziecko i czary" Ravela (Tematy operowe/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Tematy operowe

Prowadził: Aleksander Laskowski

Data emisji: 21.12.2022

Godzina emisji: 22.00

pg/kor/mo

Czytaj także

Ravel: to nie jest walc o wojnie

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2013 12:00
Dziś w "Filharmonii Dwójki" Orkiestra Filadelfijska zagra utwory Maurice'a Ravela, Dymitra Szostakowicza i Karola Szymanowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Koncert fortepianowy na lewą rękę" Ravela

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2022 19:00
Po wakacyjnej przerwie na antenę powrócił "Płytowy Trybunał Dwójki". W tym wydaniu audycji oceniano wykonania "Koncertu fortepianowego na lewą rękę D-dur" Maurice'a Ravela.
rozwiń zwiń