Polskie Radio
Section05
Karol Radziwonowicz

Kiedy wielki Chopin był małym Fryckiem

– Nie umiał zapisać swoich pierwszych skomponowanych utworów, bo nie znał nut. W związku z tym zapisywano mu nutami to, co zagrał. Dla mnie to rzecz niewiarygodna. To tak, jakby ktoś zaczął pisać książki, nie znając liter. Już samo to świadczy o tym, że od samego początku był po prostu genialny – mówił o małym Fryderyku Chopinie Karol Radziwonowicz, wybitny pianista, który o jego życiu i twórczości potrafi opowiadać jak nikt inny.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kasia Stoparczyk dzieci MUZYKA muzyka hp Fryderyk Chopin Karol Radziwonowicz konkurs chopinowski konkurs chopinowski 2020

"Powstała nowa wartość Fantazji Polskiej Paderewskiego"

- Jak przełożyć sześćdziesiąt osób grających na różnych instrumentach na pięciu muzyków grających na instrumentach smyczkowych? To jest karkołomne przedsięwzięcie - stwierdził w Dwójce w przededniu 160. rocznicy urodzin Ignacego Jana Paderewskiego Karol Radziwonowicz, znakomity pianista i pedagog, powszechnie kojarzony z muzyką i postacią legendarnego artysty i Polaka.
Zobacz więcej na temat:  Karol Radziwonowicz Dwójka Róża Światczyńska Ignacy Jan Paderewski

Marek Weiss-Grzesiński: muzyka to wyzwanie niedemokratyczne

- Edukacja muzyczna powinna istnieć od szkoły podstawowej. To, że została zlikwidowana, jest ciężką hańbą tego kraju. Natomiast szkolnictwo artystyczne to jest co innego. To uczenie ludzi, którzy mają kiedyś potencjalnie zagrać koncert Beethovena na skrzypcach. Żeby to zrobić, trzeba ćwiczyć cztery godziny dziennie, potem pięć, a potem osiem. I bez tego nie ma co marzyć, żeby człowiek to zagrał - mówił reżyser teatralny i operowy.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna edukacja Karol Radziwonowicz Dwójka KULTURA Jakub Kukla MUZYKA