"Sen nocy letniej" Benjamina Brittena

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2023 23:00
W tym wydaniu audycji z cyklu "Tematy operowe" wysłuchaliśmy dzieła Benjamina Brittena w wykonaniu City Of London Sinfonia pod dyrekcją Richarda Hickoxa. 
Benjamin Britten
Benjamin BrittenFoto: Shutterstock/catwalker

"Sen nocy letniej" to opera, która miała swą premierę 11 czerwca 1960 roku. Libretto napisali Benjamin Britten i Peter Pears według Williama Szekspira"Sen nocy letniej" to komedia, która powstała pod koniec XVI wieku. 

Istnieją dwie hipotezy co do celu jej powstania. Pierwsza mówi, że był to utwór napisany specjalnie na wesele bliżej nieznanej, bogatej pary - w 1596 roku miało miejsce wiele takich ślubów. Druga zaś stwierdza, że "Sen nocy letniej" został napisany dla królowej Elżbiety I. 

Komedia ta przedstawia świat wyobraźni i mitologii (postać Oberona, a także Tytanii, pojawiają się już wcześniej). Niektóre wątki mogą jednak być zaczerpnięte z Metamorfoz Owidiusza, którymi Szekspir zajmował się jeszcze w czasach swojej edukacji.

Edward Benjamin Britten to kompozytor, dyrygent i pianista, uchodzący za najwybitniejszego kompozytora brytyjskiego XX wieku. Jego pierwsze lekcje gry na fortepianie i zapisu nutowego prowadziła matka, później grywał również na altówce. Wykształcenie odebrał w Gresham’s School w Holt, potem studiował w Royal College of Music w Londynie.

Podczas studiów zapoznał się z muzyką Igora Strawińskiego, Gustava Mahlera i Dmitrija Szostakowicza. Po ich ukończeniu wrócił do rodzinnej miejscowości na dwa lata, później zarabiał, opracowując muzykę filmową. Był już wtedy znanym pianistą i akompaniatorem. Jego pierwsza kompozycja ("Our Hunting Fathers") wywołała zdziwienie i poruszenie, kompozytor dopiero w 1945 zyskał międzynarodową sławę operą "Peter Grimes".

Posłuchaj
59:17 2023_02_15 22_00_05_PR2_Tematy_operowe.mp3 "Sen nocy letniej" Benjamina Brittena (Tematy operowe/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Tematy operowe

Prowadził: Aleksander Laskowski

Data emisji: 15.02.2023

Godzina emisji: 22.00

mo

Czytaj także

Riccardo Zandonai "Francesca da Rimini"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 23:00
To mało znane, lecz niezmiernie interesujące dzieło z początku XX wieku. W "Tematach operowych" zabrzmiał utwór Riccardo Zandonai "Francesca da Rimini". Jego premiera odbyła się 19 lutego 1914 roku w Teatro Reggio w Turynie. W audycji wysłuchamy nagrania z festiwalu w Bregencji z 1994 roku. Symfoników wiedeńskich poprowadził wówczas Fabio Luisi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"I Capuleti e i Montecchi" Vincenza Belliniego. Pavarotti w roli Tebalda

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 22:00
W "Tematach operowych" sięgnęliśmy po jedną z popularniejszych oper włoskiego kompozytora Vincenza Belliniego "I Capuleti e i Montecchi", opartą na dramacie Williama Szekspira "Romeo i Julia". Nagranie pod batutą Claudia Abbado z Luciano Pavarottim w roli Tebalda.
rozwiń zwiń