Michał Nagy: nadrzędną wartością jest radość tworzenia muzyki

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 12:00
- Myślę, że jeśli utwory są dobrze skomponowane, to dają uczniowi tę przyjemność z obcowania z instrumentem i muzyką. Jeśli są chętnie wykonywane przez młodych gitarzystów czy muzyków, to znaczy, że jest to dobra literatura - opowiadał w Dwójce Michał Nagy - gitarzysta, pedagog i wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie.
Michał Nagy
Michał NagyFoto: Ewelina Stępień

Posłuchaj
58:51 2021_01_17_10_00_00_PR2_Cafe_muza.mp3 Michał Nagy o pracy pedagoga i muzycznych projektach (Cafe "Muza"/Dwójka)

1920x1080_Michał-Nagy_2.png
Gitarowa podróż z Michałem Nagyem

Michał Nagy jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i Konserwatorium Wiedeńskiego. To także laureat I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Fiuggi (1988), Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym w Gdańsku (1995) i Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym w Krakowie (1997). Współtwórca i członek kwartetu gitarowego The Guitar4mation oraz kierownik Katedry Gitary i Harfy Akademii Muzycznej w Krakowie.

W audycji opowiadał m.in. o swojej pracy pedagoga. - Głównie zajmuję się pracą w Akademii Muzycznej ze studentami, miewam też epizody z młodszymi uczniami. Przejawia się to w ramach kursów i warsztatów, między innymi w Lusławicach. Szykujemy się teraz do Zimowej Akademii Muzyki w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Te warsztaty są ciekawym pomysłem - mówił. 

Czytaj też:

Michał Nagy jest również pomysłodawcą i współorganizatorem Międzynarodowych Warsztatów Gitarowych w Lanckoronie, gdzie młodzi adepci gitary mogą spotykać się ze znakomitymi mistrzami. - Lanckorona to żywe miasteczko, które co roku wypełnia się muzyką gitarową. Zaczęliśmy tam jeździć kilkanaście lat temu i wracamy co roku w lipcu, żeby wspólnie z przyjaciółmi pracować z młodymi gitarzystami, słuchać koncertów i cieszyć się tym, że można tam po prostu być.

Jak podkreślił muzyk, formuła tych spotkań nie polega jednak wyłącznie na studiowaniu muzyki. - Zajęcia są uzupełniane przez inne dyscypliny, jak pisanie tekstów poetyckich, teatr, pantomima, budowa eksperymentalnych instrumentów. Wydaje mi się, że aby gitarzysta był dobrym muzykiem, powinien mieć szersze horyzonty - wyjaśnił gość Café "Muzy". - Specjalnie też ograniczamy ilość uczestników, aby miało to charakter personalny. Żebyśmy się znali i mogli między zajęciami usiąść, wypić kawę i porozmawiać.

Michał Nagy w audycji opowiadał również m.in. o swoich nowych muzycznych projektach z grupą Hirundo Maris, przyjaźni i wspólnej płycie z Klaudiuszem Baranem, a także o tym, jak jego kwartet The Guitar4mation radzi sobie z próbami na odległość. Muzyk odpowiedział też na pytanie, czy wszystko da się zagrać na gitarze.


(YouTube Michał Nagy)

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza" 

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Michał Nagy (gitarzysta, pedagog)

Data emisji: 17.01.2021

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Michał Nagy i jego muzyczne fascynacje

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 20:00
W tygodniu (4-7.08) słuchaliśmy płyt z prywatnej kolekcji Michała Nagya - gitarzysty i pedagoga.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gitarowa podróż z Michałem Nagyem

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 19:30
- Kluczem do programu, który zabrzmi w "Domówce z Dwójką" jest różnorodność, a wręcz mozaikowość. Znajdzie się w nim muzyka nowa i starsza, lżejsza i poważniejsza - mówił Michał Nagy, gitarzysta i wieloletni pedagog, który w sobotę (26.09) był gospodarzem "Domówki z Dwójką".
rozwiń zwiń