Daniel Cichy o PWM: nowocześnie kultywujemy przeszłość

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 11:40
- Wydanie krążka "Great encounters" miało w zamierzeniu ukazanie, czym jest dzisiaj Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Z jednej strony, ogromny szacunek do przeszłości, z drugiej pokazanie wyśmienitych artystów, z którymi dzisiaj współpracujemy - mówił w audycji Cafe "Muza" muzykolog i publicysta muzyczny, a także dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego Daniel Cichy.
Danel Cichy
Danel CichyFoto: PAP/Piotr Nowak

Posłuchaj
61:58 2021_06_06 10_00_05_PR2_Cafe_Muza.mp3 Rozmowa z dr. Danielem Cichym o roli Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które właśnie świętuje jubileusz 75-lecia (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

Gościem "Cafe Muza" był dr Daniel Cichy, dyrektor i redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które właśnie świętuje jubileusz 75-lecia.

Koncert GREAT ENCOUNTERS_6.06.2021_fot. Paweł Stelmach.jpg
Koncert GREAT ENCOUNTERS na 75. urodziny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest jedną z najważniejszych instytucji muzycznych w Polsce. Promuje twórczość rodzimych kompozytorów, jest także przedstawicielem czołowych zagranicznych wydawców na terenie kraju. Przez 75 lat działalności PWM zgromadziło setki tysięcy materiałów o wyjątkowej wartości kulturowej.

- Pandemia nie pozwoliła nam hucznie świętować twarzą w twarz z naszymi przyjaciółmi, kompozytorami, autorami - mówił dr Cichy - ale liczymy, że jeszcze taki moment nastąpi. Cieszymy się, że na antenie Programu 2 Polskiego Radia będziemy mogli słuchać naszego jubileuszowego koncertu - dodał.


małaszko cichy 1200.jpg
Małgorzata Małaszko-Stasiewicz: box "100 na 100" to 6 kg muzyki, które brzmi

Krążek GREAT ENCOUNTERS od ANAKLASIS, którym Oficyna zaznacza 75 lat swojej działalności, to projekt łączący tradycję i współczesność. Spotkali się na nim muzycy reprezentujący różne światy i środowiska muzyczne: klasykę, jazz, nurty współczesne, a wszystko, aby reinterpretować twórczość ikon muzyki polskiej.

Czytaj też: Tadeusz Ochlewski i Polskie Wydawnictwo Muzyczne >>>

- To przedsięwzięcie pokazuje, że nie jesteśmy zamknięci gatunkowo i estetycznie. Oczywiście, naszym rdzeniem jest tzw. muzyka klasyczna we wszelkich jej odmianach, gatunkach, epokach - zaznaczył gość Dwójki. - Także chętnie nasze wydawnicze czułki wychylamy w stronę innych gatunków i przekraczamy je.

 Z okazji jubileuszu w niedzielę (6.06) o godz. 18.00 Dwójka zaprasza na wyjątkowy koncert GREAT ENCOUNTERS. 

Z szefem krakowskiej oficyny rozmawialiśmy także o roli PWM jako instytucji wspierającej polskich twórców i rodzimą kulturę muzyczną, o budowaniu mostów między tradycją a współczesnością, a także o promocji młodych kompozytorów i dbałości o środowisko artystyczne w kontekście prac nad ustawą o uprawnieniach artysty zawodowego.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza" 

Prowadziła: Róża Światczyńska

Gość: dr Daniel Cichy (dyrektor i redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego)

Data emisji: 6.06.2021

Godzina emisji: 10.00


Czytaj także

Artystyczny testament Tatiany Szebanowej

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 17:29
1 marca minęła 10. rocznica śmierci wybitnej rosyjskiej pianistki, laureatki II nagrody X Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w 1980 roku, triumfatorki konkursów pianistycznych w Genewie, Pradze i Brukseli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Ochlewski i Polskie Wydawnictwo Muzyczne

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 15:15
Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest jedną z najważniejszych instytucji muzycznych w Polsce. Promuje  twórczość rodzimych kompozytorów, jest także przedstawicielem czołowych zagranicznych wydawców na terenie kraju. Przez 75 lat działalności PWM zgromadziło setki tysięcy materiałów o wyjątkowej wartości kulturowej. 
rozwiń zwiń