REKLAMA

Małgorzata Małaszko-Stasiewicz: box "100 na 100" to 6 kg muzyki, które brzmi

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 07:00
- Gdyby Polskie Wydawnictwo Muzyczne wydało 6 kg nut, to może rzeczywiście z brzmieniem byłoby trudniej. Natomiast tutaj w środku, poza przystępnym opisem Danuty Gwizdalanki, są arcydzieła polskiej muzyki - mówiła o wyjątkowym wydawnictwie płytowo-książkowym Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor-redaktor naczelna Programu 2 Polskiego Radia i przewodnicząca Rady Programowej "100 na 100. Muzyczne dekady wolności".
Audio
  • Dyrektor Dwójki Małgorzata Małaszko-Stasiewicz i dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr Daniel Cichy o boksie "100 na 100. Muzyczne dekady wolności" (Poranek Dwójki)

P1088871.jpg
Piosenki 95-lecia Polskiego Radia. Podsumowanie i nowe otwarcie

Do piątku (28.02) włącznie w "Poranku Dwójki" wygrać można płytowo-książkowe kompendium wiedzy na temat polskiej muzyki poważnej z ostatniego wieku - box "100 na 100. Muzyczne dekady wolności". Wybór utworów - arcydzieł polskiej literatury muzycznej - obejmuje okres od 1918 roku, kiedy Polska po 123 latach powróciła na mapy Europy, aż do roku 2018, w którym odbywały się organizowane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i zakrojone na międzynarodową skalę muzyczne obchody stulecia odzyskania niepodległości.

- Na wewnętrzne potrzeby w Polskim Wydawnictwie Muzycznym porównujemy ten projekt do ważnych momentów w historii oficyny. Takich, jak np. rok 1945, gdy środowisko zmobilizowało się i zrobiło rzecz niebywałą powołując m.in. PWM. Teraz również, wraz z osobami zaangażowanymi w to przedsięwzięcie, podjęliśmy współpracę z całym środowiskiem muzycznym - podkreślał dr Daniel Cichy, dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, wydawcy boksu "100 na 100. Muzyczne dekady wolności".

Przy doborze utworów, które znalazły się w tym wydawnictwie, obowiązywał klucz: jeden rok - jeden utwór. - Staraliśmy się trzymać tego, żeby ta perspektywa była szeroka i obejmowała nie tylko utwory ważne dla historii muzyki polskiej, ale też różne gatunki. Żeby się nie okazało, że wybierając ze spuścizny kompozytorów ostatniego stulecia układamy muzykę symfoniczną, a np. gdzieś z tej perspektywy wypada muzyka kameralna bądź też opery - tłumaczyła Małgorzata Małaszko-Stasiewicz.

Wyjątkowe nagrody w konkursie "Do 3 razy sztuka" przygotowano z okazji 83. urodzin Dwójki.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Małgorzata Małaszko-Stasiewicz (dyrektor-redaktor naczelna Programu 2 Polskiego Radia), dr Daniel Cichy (dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego)

Data emisji: 24.02.2020

Godzina emisji: 8.30

pg/kk

Czytaj także

Cichy: przypomnimy światu polską muzykę XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2017 17:00
- To my wyznaczaliśmy nurty estetyczne w ostatnich stu latach i często to nasi kompozytorzy byli tą rzeczywistą awangardą - podkreślał Daniel Cichy, nowy dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, opowiadając o planach kierowanej przez siebie instytucji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Concertinos". Roman Palester uśmiechniętym kompozytorem był

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 17:23
- Z młodzieńczą energią zabraliśmy się do pracy nad młodzieńczymi utworami kompozytora. Jego muzyka ma opinię dosyć trudnej i skomplikowanej. Stąd właśnie wziął się pomysł, żeby pokazać Palestra jako kompozytora uśmiechniętego, którego muzyka może absolutnie bez żadnego problemu zaistnieć w repertuarze nie dotyczącym tylko i wyłącznie muzyki współczesnej - mówił w Dwójce dyrygent Łukasz Borowicz.
rozwiń zwiń