Anna Sułkowska-Migoń: nie jestem za parytetem, ale za jakością [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2022 12:30
- Nigdy nie doświadczyłam dyskryminacji z tego powodu, że jestem dyrygentką kobietą (...). Im piękniej grający muzycy, im piękniejszy program, im więcej pracy, lepiej przygotowany dyrygent, im pewniejsza ja, tym mniej czasu na głupie komentarze - mówiła w Dwójce Anna Sułkowska-Migoń, dyrygentka młodego pokolenia, która jest jednocześnie pasjonatką reportażu i podróży, harcerką i tenisistką, a także laureatką konkursu "La Maestra" w Paryżu. 
Anna Sułkowska-Migoń
Anna Sułkowska-MigońFoto: Grzegorz Mart

ZOBACZ WIDEO

Anna Sułkowska-Migoń urodziła się w Krakowie. Swoją przygodę z muzyką rozpoczęła w szkole podstawowej, grając na skrzypcach. Jako instrumentalistka ukończyła studia magisterskie, specjalność altówka, na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Studia licencjackie na kierunku dyrygentura symfoniczno-operowa realizowała w klasie prof. dr hab. Piotra Sułkowskiego na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Konkurs tylko dla kobiet

W marcu br. odbył się Konkurs "La Maestra" w Paryżu adresowany do dyrygentek. Tegoroczną odsłonę tego prestiżowego konkursu wygrała właśnie Anna Sułkowska-Migoń. - W wyniku konkursu pozmieniało mi się w życiu i tyle rzeczy spłynęło, choćby propozycje z Filharmonii Paryskiej - opowiadała nasza rozmówczyni. - Studia udało mi się szczęśliwie zakończyć – tu wielkie ukłony dla profesorów Akademii Muzycznej w Krakowie - zaznaczyła. 

Od dwóch lat świeżo upieczona absolwentka krakowskiej akademii prowadzi Chór Ars Cameralis. - To są ludzie, którym zależy, to dla mnie bardzo budujące. Pokochaliśmy się - nie kryła dyrygentka. - Dopiero kiedy stajemy przed ludźmi i pokazujemy "raz", okazuje się, czy te trzydzieści osób wchodzi razem czy nie - tłumaczyła. - Od razu słyszę, czy pomagam czy przeszkadzam.

Ukochany Karłowicz i stresująca altówka

Jak przyznała Anna Sułkowska-Migoń, jednym z jej ukochanych kompozytorów jest Mieczysław Karłowicz. - Realizował balans, chodził po górach, ale przede wszystkim jego muzyka mnie bardzo porusza - podkreśliła. 

Zapytana o grę na altówce dyrygentka przyznała, że praca ze smyczkiem jest dla niej o wiele trudniejsza niż z batutą. - Odkryłam to w pewnym momencie i dlatego podjęłam decyzję o zainwestowaniu w coś, co mi dodaje skrzydeł, a nie obcina - nie kryła. 

Zobacz zapowiedź

[Facebook Dwójki]

***

Posłuchaj
59:02 2022_10_30 10_00_28_PR2_Cafe_muza.mp3 Anna Sułkowska-Migoń przy kawiarnianym stoliku Dwójki (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadziła: Magdalena Łoś

Gość: Anna Sułkowska-Migoń (dyrygentka)

Data emisji: 30.10.2022

Godzina emisji: 10.00

uk/kor

Czytaj także

Václav Luks: ożywianie muzyki sprzed wieków to szansa i obowiązek

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 17:00
- Ta muzyka jest po prostu wybitna i ma w sobie potencjał dotarcia do współczesnej publiczności - mówił w Dwójce maestro Václav Luks przed swoim koncertem na festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Skrowaczewski. Dyrygent o międzynarodowej sławie

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2022 05:35
99 lat temu, 3 października 1923 roku, urodził się we Lwowie jeden z najwybitniejszych współczesnych dyrygentów, Stanisław Skrowaczewski. Najbardziej znane orkiestry symfoniczne zabiegały usilnie o jego kierownictwo i dyrygenturę, z wieloma pracował przez lata, wiele prowadził w koncertach symfonicznych bądź w nagraniach płytowych.
rozwiń zwiń