Vaclav Luks: Mozart zaglądał trochę w nuty Myslivečka

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 20:00
- Inspiracja muzyką Myslivečka jest u Mozarta bardzo wyraźna. Trzeba bowiem pamiętać, że Mozart był kilkakrotnie we Włoszech i za każdym razem starał się o tę samą posadę, o którą walczył Josef Mysliveček, czyli o dyrekcję Opery San Carlo w Neapolu, która była wówczas największą sceną operową we Włoszech - mówił w Dwójce Vaclav Luks.
Vaclav Luks
Vaclav LuksFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
05:26 Wybieram Dwójkę Vaclav Luks rozmowa 23.08.2021.mp3 Rozmowa z Vaclavem Luksem dyrygentem (Wybieram Dwójkę)

 


1200x660_Chopin_10.3.jpg
Festiwal Chopin i jego Europa: Vaclav Luks i Collegium 1704

Poniedziałkowy (23.08) koncert symfoniczny w ramach festiwalu Chopin i jego Europa poprowadził wybitny czeski dyrygent Vaclav Luks. Artysta wystąpił w Warszawie razem ze swoim zespołem "Collegium 1704". 

Josef Mysliveček to ważna postać dla muzyki czeskiej II połowy XVIII wieku, a jego relacja z Mozartem jest jedną z niewielu, które znamy stosunkowo dobrze. Była ona bardzo ważna, tak dla życia Myslivečka, jak i jego starań o posadę kapelmistrza na dworze w Monachium - opowiadał dyrygent. - Mozart zaglądał trochę w nuty Myslivečka, by zaczerpnąć inspiracji, jak komponować operę włoską, jak odnieść sukces we Włoszech, w taki sposób, w jaki udało się to czeskiemu kompozytorowi.

Czytaj też:

Na koncercie zabrzmiały: Sinfonia z opery Ezio najwybitniejszego czeskiego kompozytora XVIII wieku Josefa Myslivečka oraz dwa dzieła Mozarta, Balletmusik z opery Idomeneo KV 367 i Der Schauspieldirektor KV 486.

Idomeneo to pierwsza dużych włoskich oper Mozarta, jednak słyszy się ją bardzo rzadko na koncertach. To dlatego, że muzyka baletowa znajduje się w finale opery, nie ma więc racji bytu we współczesnych inscenizacjach operowych, gdzie potrzebne jest zawsze okazałe zwieńczenie. Natomiast muzyka jest fantastyczna i jesteśmy szczęśliwi, że możemy ją dzisiaj w formie suity z Idomeneo wykonać - dzielił się swoimi spostrzeżeniami słynny artysta.

- To samo dotyczy Der Schauspieldirektor. W kontekście dzisiejszego życia koncertowego byłoby bardzo trudno wystawić ten jednoaktowy singspiel. My dzisiaj także wykonaliśmy tylko muzykę, tekst nie jest niestety tak dobry.

Václav Luks jest czeskim klawesynistą, waltornistą, dyrygentem, muzykologiem i pedagogiem, założycielem i dyrektorem artystycznym praskiej orkiestry barokowej Collegium 1704 oraz zespołu wokalnego Collegium Vocale 1704.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Rozmawiał: Róża Światczyńska

Gość: Vaclav Luks (dyrygent) 

Data emisji: 23.08.2021

Godzina emisji: 16.30

mw


. .
Czytaj także

Mozart na dawne instrumenty

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 19:17
Jury Płytowego Trybunału Dwójki tym razem wybierze najlepsze nagranie 39. Symfonii Es-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta.
rozwiń zwiń