Agnieszka Rehlis: miniony rok przerósł moje najśmielsze oczekiwania

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2023 11:52
- Nigdy nie oczekiwałam, że w jednym roku kalendarzowym zadebiutuję w dwóch największych europejskich teatrach: Royal Opera House w Londynie i mediolańskiej La Scali. To marzenie każdego śpiewaka, żeby wystąpić w obu tych operach - mówiła w Dwójce Agnieszka Rehlis, znakomita mezzosopranistka, jedna z najwybitniejszych śpiewaczek swojego pokolenia.

ZOBACZ WIDEO:

[YouTube/Dwójka]

Z Wrocławia w świat

Agnieszka Rehlis jest absolwentką Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Barbary Ewy Werner. Od chwili swojego debiutu w 1996 roku na scenie Opery Dolnośląskiej (obecnie Opera Wrocławska) występowała na najważniejszych scenach operowych w Polsce i Europie. Brała również udział w prestiżowych festiwalach, występując także w muzyce oratoryjnej.

Miniony, 2022 rok przyniósł polskiej śpiewaczce kolejne wielkie sukcesy. Nie dość, że zadebiutowała na scenach londyńskiej Royal Opera House w Covent Garden i La Scali w Mediolanie, to jeszcze były to otwarcia sezonu. Ten drugi występ miał miejsce w spektaklu "Borys Godunow". Agnieszka Rehlis już wcześniej była blisko debiutu w La Scali i teraz - 7 grudnia ub.r. - wreszcie jej się to udało.

Co się odwlecze...

- W 2020 roku miałam tam wystąpić w "Królu Rogerze", ale z powodu pandemii nie doszło to do skutku. Rola była wprawdzie niewielka, ale jak na pierwszy raz w La Scali to i tak byłaby wspaniała sprawa - stwierdziła artystka.

Mediolańska opera zawsze otwiera sezon w dniu św. Ambrożego - patrona miasta. Co roku jest to wydarzenie, które przyciąga wiele znanych osobistości z całego świata. - Teren wokół teatru był ogrodzony i nie można było tamtędy normalnie przejść. Gdy chciałam dostać się do środka, musiałam okazać panom policjantom specjalną przepustkę. Było bardzo dużo zaproszonych gości, na czele z prezydentem Włoch - relacjonowała Agnieszka Rehlis.

Posłuchaj
59:27 2023_01_08 10_00_23_PR2_Cafe_Muza.mp3 Spotkanie z mezzosopranistką Agnieszką Rehlis (Cafe "Muza"/Dwójka) 

W swoim repertuarze śpiewaczka ma różnorodne dzieła - od utworów Jana Sebastiana Bacha po kompozytorów współczesnych. Na swoim koncie ma występy w słynnych salach filharmonicznych w kraju, jak i w całej Europie, z towarzyszeniem wybitnych orkiestr, m.in.: Orkiestry Filharmonii Narodowej, NOSPR, Sinfonii Varsovii, London Symphony Orchestra, BBC Symphony Orchestra, China Philharmonic Orchestra, Orquesta Sinfónica Simón Bolívar, Orchestre Philharmonique du Luxembourg, Israel Symphony Orchestra Rishon LeZion, Israel Camerata.

Przez wiele lat Agieszka Rehlis współpracowała także z maestro Krzysztofem Pendereckim, uczestnicząc w wielu jego koncertach, m.in. w prawykonaniu "Dies illa" Pendereckiego w ramach projektu Thousand Voices for Peace w Brukseli.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadziła: Róża Światczyńska

Gość: Agnieszka Rehlis (śpiewaczka)

Data emisji: 8.01.2023

Godzina emisji: 10.00

pg

reklama

Czytaj także

Rafał Siwek: staram się codziennie pracować nad głosem

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2020 11:18
- Produkcje spektakli, do których miałem przygotować nowe role, czy te, do których role miałem sobie przypomnieć, spadły. Pracuję więc od podstaw, staram się wrócić do najlepszego siebie - opowiadał w Dwójce Rafał Siwek o codzienności śpiewaka operowego w czasach kwarantanny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artur Ruciński i odchodzenie od Oniegina [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2022 11:00
- Onieginem zacząłem moją międzynarodową karierę w Staatsoper Berlin. Ta rola towarzyszyła mi też w bardzo ważnych debiutach na następnych scenach europejskich. Z czasem, dojrzewając jako artysta i śpiewak, zmieniłem repertuar na bardziej dramatyczny, verdiowski - mówił w Dwójce wybitny polski baryton Artur Ruciński.
rozwiń zwiń