Ałbena Grabowska: wróciłam do mojej ukochanej książki Márqueza

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 17:36
- Po raz pierwszy od wielu lat powróciłam do czytanej już wcześniej lektury, od której zresztą zaczynałam z reguły swoje wakacje. Do "Stu lat samotności" - przyznała w Dwójce Ałbena Grabowska, polecając najsłynniejsze dzieło Gabriela Garcíi Márqueza.
Audio
  • Lekturowe rekomendacje Ałbeny Grabowskiej (Literackie witaminy/Dwójka)
zdj. il.
zdj. il.Foto: shutterstock.com/Natata

shutterstock_czytanie 1200.jpg
Tomasz Różycki: czytanie tej książki okazało się uzależnieniem

- To jedna z moich ukochanych książek. Mówi ona o wielopokoleniowej rodzinie, przedstawia losy zwykłych ludzi na tle wielkiej historii, jednocześnie tchnie realizmem magicznym i takim poczuciem wszechobecnego kolumbijskiego upału, suszy, tego wszystkiego, co dotyka bohaterów zmagających się z przyrodą - opowiadała Ałbena Grabowska.

Wśród innych polecanych przez pisarkę książek znalazły się: "Miasto ślepców" José Saramago ("wydaje mi się, jakby on opisywał tę naszą pandemię"), "Berta Isla" Javiera Maríasa ("rzecz o czekaniu, o niewiedzy na temat zaginionej najbliższej osoby, niezwykła powieść o przemianie"), a także "Długi płatek morza" Isabelle Allende oraz "Płomień" - zbiór ostatnich wierszy Leonarda Cohena.

Ałbena Grabowska jest pisarką i… lekarzem neurologiem. Jest między innymi autorką bestsellerowej sagi "Stulecie Winnych".

Czekamy także na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl 

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Ałbena Grabowska (pisarka)

Data emisji: 28.05.2020

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Eliza Kącka: wróciłam do książek Lema

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 19:09
- Jeśli chodzi o tego autora, pokłady sensów są tu tak wielopoziomowe, że dla mnie jest to nieustające pole eksploracji, ciągle mam nowe tropy – podkreślała w Dwójce dr Eliza Kącka, opowiadając o swojej ponownej lekturze książek Stanisława Lema.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od bydgoskiej rzeźni do "Buszującego w zbożu". Polski epizod J.D. Salingera

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 17:12
- Był tutaj parę miesięcy, przyjechał zimą 1937 r. Ten pobyt utwierdził go, że nie będzie żadnym handlarzem szynek, ale pisarzem - opowiadał w Dwójce Grzegorz Musiał o mało znanym polskim wątku w biografii autora "Buszującego w zbożu".
rozwiń zwiń