Od bydgoskiej rzeźni do "Buszującego w zbożu". Polski epizod J.D. Salingera

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 17:12
- Był tutaj parę miesięcy, przyjechał zimą 1937 r. Ten pobyt utwierdził go, że nie będzie żadnym handlarzem szynek, ale pisarzem - opowiadał w Dwójce Grzegorz Musiał o mało znanym polskim wątku w biografii autora "Buszującego w zbożu".
Audio
  • Lekturowe rekomendacje Grzegorza Musiała (Literackie witaminy/Dwójka)
J.D. Salinger, zdj. il.
J.D. Salinger, zdj. il. Foto: shutterstock.com/Mario Breda

shutterstock_ksiazki kosmos.jpg
Eliza Kącka: wróciłam do książek Lema

Jak podkreślał gość "Literackich witamin", Kenneth Slawenski, autor biografii J.D. Salingera, prosił o znalezienie w Bydgoszczy śladów pobytu przyszłego pisarza. - Udało się stwierdzić, że pan Salinger senior był bogatym przedsiębiorcą, "królem szynki i sera". Miał ukochanego jedynaka, który nie chciał za żadne skarby w branżę ojca wchodzić. Żeby wyprostować syna, przygotować do porządnego biznesu, wysłał go do Bydgoszczy na praktyki rzeźnicze - przypominał Grzegorz Musiał. - Z Kennethem Slawenskim doszliśmy do wniosku, że prawdopodobnie Salinger senior spotkał się na targach mięsnych w Chicago z bydgoskim królem bekonu Oskarem Robinsonem.

Po praktykach rzeźniczych w Bydgoszczy, podkreślał Grzegorz Musiał, Jerome David Salinger nie miał żadnych wątpliwości, że zostanie pisarzem…

W audycji nie zabrakło przypomnienia, jak znacząca i wpływowa jest najsłynniejsza powieść Salingera: "Buszujący w zbożu". Grzegorz Musiał, który pracuje właśnie nad drugą częścią swojej książki o Tamarze Łempickiej, zdradził również pewien zaskakujący i nieznany fakt z biografii tej malarki.

Grzegorz Musiał jest poetą (m.in. tomiki "Kosmopolites", "Berliner Tagebuch", "Kraj wzbronionej miłości"), pisarzem ("Czeska biżuteria", "Al fine", "Dziennik z Iowa" czy "Ja, Tamara. Powieść o Łempickiej"), tłumaczem (m.in. wierszy Allena Ginsberga). Jest również, o czym wspominał w Dwójce, praktykującym lekarzem.  

Czekamy także na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl 

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Grzegorz Musiał

Data emisji: 27.05.2020

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Piotr Paziński: sięgnąłem po kojące "Muminki"

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 15:48
- Przeczytałem na nowo cały cykl "Muminków". Raz na jakiś czas zdejmuję z półki wszystkie 9 tomów i czytam. Ponieważ jest to lektura z dzieciństwa, to przypomina nam czas lepszy - mówił o książkach, które towarzyszyły mu w czasie kwarantanny pisarz, eseista i tłumacz Piotr Paziński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Różycki: czytanie tej książki okazało się uzależnieniem

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 19:11
- To wspaniała książka mimo jej pesymistycznego przesłania – mówił w Dwójce Tomasz Różycki, polecając "Zibaldone. Notatnik myśli" Giacomo Leopardiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Urbanek: sięgnąłem po utwory o zarazie

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 18:48
- Zafundowałem sobie playlistę utworów czasem na podstawie książek, czasem bez ich udziału, ale właśnie pandemicznych - mówił na antenie Programu 2 Polskiego Radia pisarz i publicysta Mariusz Urbanek.
rozwiń zwiń