Tomasz Różycki: czytanie tej książki okazało się uzależnieniem

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 19:11
- To wspaniała książka mimo jej pesymistycznego przesłania – mówił w Dwójce Tomasz Różycki, polecając "Zibaldone. Notatnik myśli" Giacomo Leopardiego.
Audio
  • Tomasz Różycki poleca ostatnio przeczytane książki (Literackie witaminy/Dwójka)
zdj. il.
zdj. il.Foto: shutterstock.com/MIND AND I

shutterstock_lizbona1200.jpg
O "Pessoi lizbońskim", podróżach i intensywności czytania

"Zibaldone. Notatnik myśli", opowiadał gość "Witamin literackich", to zbiór poukładanych hasłowo notatek filozoficznych wybitnego poety i myśliciela włoskiego romantyzmu. - Bardzo żałowałem, gdy ta książka się skończyła. Ta niezwykła przenikliwość myśli, która sprawa, że wszystkie nasze wyobrażenia na temat życia właściwie musimy przemyśleć raz jeszcze. On jest egzystencjalistą, który mówi, że człowiek bez złudzeń nie jest w stanie żyć. Że złudzenia są tym, dzięki czemu żyjemy, bo prawda by nas zabiła – podkreślał Tomasz Różycki.

Jak zauważył, mimo pesymistycznego przesłania książka ta jest źródłem wielu pozytywnych myśli o życiu. – I o tym, że pomimo wszystko zachowywanie nadziei i dobrego myślenia o przyszłości jest nawet nie heroizmem, tylko czymś, co człowiek ma wrodzone i co da się w każdej chwili obudzić.

W rozmowie również o innych polecanych przez gościa Dwójki tytułach.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Tomasz Różycki (poeta, tłumacz, romanista)

Data emisji: 22.05.2020

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Carlos Marrodán Casas: odkrywam książki dziecięce

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 17:57
- Moja sześcioletnia córka zaczęła odkrywać świat książek, w związku z tym bardzo dużo czytamy. Okazuje się, że książki, na których ja się wychowałem czy wychowały się moje starsze córki, zmieniły się. Odkrywam więc zupełnie nieznane mi przedtem dzieła - mówił w Dwójce poeta, tłumacz i wydawca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Matywiecki: Rilke jest w tej chwili moją obsesją

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 20:13
- To jest jeden z moich ukochanych poetów, właściwie od wczesnej młodości, kiedy zafascynowałem się przekładami Mieczysława Jastruna. Jego tłumaczenia uważam za genialne - mówił w Programie 2 Polskiego Radia polski poeta, eseista i krytyk literacki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Paziński: sięgnąłem po kojące "Muminki"

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 15:48
- Przeczytałem na nowo cały cykl "Muminków". Raz na jakiś czas zdejmuję z półki wszystkie 9 tomów i czytam. Ponieważ jest to lektura z dzieciństwa, to przypomina nam czas lepszy - mówił o książkach, które towarzyszyły mu w czasie kwarantanny pisarz, eseista i tłumacz Piotr Paziński.
rozwiń zwiń