REKLAMA

Karol Samsel: w literaturze szukam czegoś niepokojącego

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 17:00
- Gdy czytam klasykę literatury światowej, szukam czegoś, co Anglicy nazywają "uncanny", a Niemcy za Freudem "unheimlich". Czegoś obcego, innego, niepoznawalnego – mówił w Dwójce poeta i literaturoznawca Karol Samsel.
Audio
  • Poeta i literaturoznawca Karol Samsel o twórcach, po których sięga w czasie epidemii (Literackie witaminy/Dwójka)
zdj. il.
zdj. il.Foto: shutterstock.com/Roman Motizov

big_WG_Sebald_OpisNieszczescia_Okladka_1200.jpg
"Opis nieszczęścia". W.G. Sebald o literaturze

- W pierwszych dniach pandemii, kiedy nasz strach i groza związane z ekspansją wirusa były najsilniejsze, towarzyszyły mi słowa Kędzierskiego na temat dramaturgii Becketta. Otóż w sztuce pisania Becketta w jego ostatnich latach nie chodziło o mistrzostwo, ale wyłącznie o przetrwanie. Mistrzostwo była dla Becketta rodzajem wartości ubocznej i to wprawiało jego literaturę w geniusz – opowiadał gość Dwójki.

Obok słynnego Irlandczyka Karol Samsel w swojej opowieści o tym szczególnym czasie społecznej izolacji i ważnych, z różnych względów, twórcach przywołał Krzysztofa Kieślowskiego. - Oglądałem jego najsłynniejsze dokumenty i zwracałem uwagę na rysy jego filmowania. Za wszelką cenę chciał uniknąć tautologii. Do kręcenia "Dekalogu" zatrudniał aż 9 operatorów, żeby uniknąć tej tautologii obrazowania.

Smutek ateisty według Samuela Becketta >>>

Trzecim przywołanym w wypowiedzi naszego gościa twórcą był Tomasz Mann. - Sięgnąłem do "Buddenbrooków". Jest w tej powieści kilka momentów, które pokazują, że Mannowi nie chodzi o mistrzostwo. Że jest ono wartością uboczną – nawiązywał Karol Samsel do wcześniejszej refleksji na temat później twórczości Becketta.

Czekamy także na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl 

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Karol Samsel (poeta, literaturoznawca, filozof, doktor habilitowany nauk humanistycznych)

Data emisji: 8.06.2020

Godzina emisji: 16.45