Polskie Radio
Section05
kwarantanna

Nowy wyjątek od kwarantanny granicznej? Ministerstwo Sprawiedliwości: zwolnienie powinno objąć kontakty z dzieckiem

Wyjątki od kwarantanny granicznej nie obejmują obecnie sytuacji kontaktów rodziców z dziećmi wynikających z orzeczenia sądu; zwolnienie z kwarantanny tych osób powinno zostać uwzględnione przy najbliższej zmianie rozporządzenia - wskazuje resort sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Woś Ministerstwo Sprawiedliwości pandemia koronawirus COVID-19 kwarantanna

Nowe zasady przylotów do Wielkiej Brytanii. Zobacz, co się zmieni dla podróżujących z Polski

Brytyjczycy ogłoszą po południu aktualizację zasad przylotów do Zjednoczonego Królestwa. Obowiązuje system trzech list: czerwonej, pomarańczowej i zielonej. Tylko przybycie z kraju z tej ostatniej nie wiąże się z obowiązkiem kwarantanny. Polska, jak większość krajów Europy, dziś jest na liście pomarańczowej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania społeczeństwo koronawirus pandemia COVID-19 sars-cov-2 kwarantanna

Zmiany dla podróżujących z Polski do Niemiec. Dotyczą m.in. ozdrowieńców i zaszczepionych

Od dziś Polska uznawana jest w Niemczech jako obszar ryzyka pandemicznego, a nie - jak do tej pory - wysokiego ryzyka. Oznacza to ułatwienia w warunkach podróżowania z Polski do Niemiec. Najistotniejsze zmiany dotyczą testów na koronawirusa, a także wyjątków dla ozdrowieńców i osób w pełni zaszczepionych.
Zobacz więcej na temat:  pandemia koronawirus COVID-19 zdrowie podróże obostrzenia Niemcy kwarantanna POLSKA społeczeństwo

Podróżowanie w dobie pandemii. Zobacz, jakie zasady obowiązują w krajach UE

Grecja, Chorwacja i Słowenia to kraje Unii Europejskiej które dla w pełni zaszczepionych turystów zniosły wymóg przedstawiania negatywnego wyniku badania na obecność koronawirusa przy wjeździe. Polacy bez testu i kwarantanny mogą również polecieć do Albanii. Wybierając się do Włoch wciąż trzeba przejść kwarantannę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT podróże kwarantanna test COVID-19 koronawirus POLSKA społeczeństwo wakacje

Nowe zasady kwarantanny. Kraska: chcemy mieć pewność, że jeśli ktoś przyjeżdża, nie jest zakażony

- Święta powodują duży przepływ ludzi między krajami, a chcemy mieć pewność, że jeśli ktoś przyjeżdża odwiedzić najbliższych, nie jest zakażony koronawirusem - w ten sposób wiceminister zdrowia Waldemar Kraska uzasadniał w Telewizji Republika wprowadzenie nowych zasad kwarantanny.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce koronawirus COVID-19 pandemia lockdown Waldemar Kraska POLSKA społeczeństwo kwarantanna

Zmiany w załatwianiu spraw urzędowych. Administracja przechodzi w tzw. tryb wewnętrzny

Od poniedziałku – wraz z nowymi obostrzeniami sanitarnymi – wróciły utrudnienia w załatwianiu spraw urzędowych. Do 9 kwietnia przyjmowanie interesantów zostało znacząca ograniczone – kwestie administracyjne można załatwić jedynie po umówieniu wizyty i to tylko w wybranych sprawach.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Koronawirus w Polsce administracja publiczna COVID-19 kwarantanna lockdown praca zdalna

Mimo obostrzeń i apeli władz, w Europie duży popyt na wielkanocne podróże. Fala turystów w Hiszpanii

Niemcy masowo wykupują wielkanocne podróże na Baleary, a Madryt zalała fala turystów, głównie z zachodniej Europy. Wielka Brytania i Belgia zabroniły swoim obywatelom zagranicznych urlopów. Również polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne.
Zobacz więcej na temat:  turystyka GOSPODARKA podróże COVID-19 koronawirus Unia Europejska kwarantanna