"Opis nieszczęścia". W.G. Sebald o literaturze

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 20:01
- Te eseje nie są ściśle akademickie. Właściwie jest to bardzo osobiste, uważane czytanie pisarzy. On był jakby w kontrze do języka uniwersyteckiego - mówiła Justyna Sobolewska o W.G. Sebaldzie i jego tomie "Opis nieszczęścia. Eseje o literaturze".
Audio
  • Rozmowa wokół książki W.G. Sebalda "Opis nieszczęścia. Eseje o literaturze" (Dwukropek/Dwójka)
Opis nieszczęścia. Eseje o literaturze, okładka książki
"Opis nieszczęścia. Eseje o literaturze", okładka książkiFoto: mat. prom.

"Niezwykły przypadek kariery literackiej W.G. Sebalda to nader instruktywny przykład kanonizacji współczesnego pisarza, jaka dokonała się w tempie mogącym przyprawić doprawdy o zawrót głowy… – zauważa Arkadiusz Żychliński w posłowiu do wychodzącego właśnie w języku polskim tomu "Opis nieszczęścia".

Ów zbiór szkiców przełożonych przez Małgorzatę Łukasiewicz przybliża nam Sebalda mniej dotąd znanego – eseistę, krytyka literackiego, historyka idei. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o tym, jak Sebald interpretował m.in. utwory Kafki. W audycji nie zabrakło również przypomnienia ważnych Sebaldowskich tematów i idei, a także specyficznego dla tego pisarza sposobu budowania narracji, w której ważną rolę odgrywają również fotografie. 

***

Tytuł audycji: Dwukropek 

Prowadzi: Andrzej Franaszek

Goście: Justyna Sobolewska i Marek Zagańczyk

Data emisji: 15.12.2019

Godzina emisji: 16.00

jp/bch

Czytaj także

Spotkanie z prof. Tadeuszem Sławkiem

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2019 14:46
Gościem audycji "Dwukropek" był literaturoznawca, tłumacz i poeta zajmujący się historią literatury angielskiej i amerykańskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Nowicki o potrzebie podróży

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 20:49
Gościem "Dwukropka" był znakomity eseista, także powieściopisarz, z którym rozmailiśmy o jego ostatnio wydanej książce "Cieśniny".
rozwiń zwiń