Remarque i przedwojenny uchodźca w Paryżu

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 14:57
- Wróciłam do "Łuku triumfalnego" dwa lata temu i zobaczyłam, co mnie uderzyło, że to niesamowita książka o kondycji uchodźcy - mówiła w Dwójce Agnieszka Drotkiewicz o powieści Ericha Marii Remarque’a.
zdj. il.
zdj. il.Foto: Shutterstock.com/Jorge Argazkiak

pap_19300000_00H.jpg
Literatura i okrucieństwo historii. Erich Maria Remarque

Posłuchaj
10:01 witaminy.mp3 Agnieszka Drotkiewicz o swoich ulubionych książkach (Literackie witaminy/Dwójka)

 

- Czytałam po raz pierwszy tę książkę w liceum. Byłam nią wtedy bardzo podekscytowana. Myślę, że wówczas ekscytował mnie głównie wątek romansowy oraz ten niesamowity nocny Paryż - wspominała Agnieszka Drotkiewicz.

- To uderzające czytać dzisiaj tę książkę, której główny bohater jest uchodzącą i jest Niemcem - 0dodawała. Jak podkreślała, "Łuk triumfalny" to powieść pokazująca czas tuż przed wybuchem wojny i sposoby na przetrwanie. - Główny bohater prezentuje bardzo ciekawy rodzaj zdrowego rozsądku, humoru, ale i pewnego romantyzmu. Wydaje mi się, że jest to bardzo adekwatna książka na te czasy - oceniała Agnieszka Drotkiewicz.

W rozmowie również m.in. o wrażeniach z lektury "W poszukiwaniu straconego czasu" Marcela Prousta.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Agnieszka Drotkiewicz (autorka powieści i opowiadań) 

Data emisji: 24.09.2020

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Anatomia oblężenia. Strach w mieście". Książka o mieście, którego nie opuszcza strach

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 18:00
- To niewiarygodnie aktualna praca młodego filozofa, który na pograniczu filozofii, architektury i literatury kreśli historię miasta i związanego z nim nierozwiązalnie strachu – mówiła w Dwójce Joanna Ugniewska o książce Marca Filoniego "Anatomia oblężenia. Strach w mieście". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

ks. Jan Sochoń: poezja Agi Miszol jest autentyczna

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 15:41
- Ta poetka opublikowała do tej pory szesnaście tomów wierszy. Jest niewiarygodnie szczera, w pierwszym czytaniu jej wiersze wydają się proste, ale w połączeniu z głębią metafizyczną potrafią zwyczajność doprowadzić do poziomu cudu istnienia - mówił w Dwójce ks. Jan Sochoń, poeta, krytyk literacki, teolog i filozof.
rozwiń zwiń