Korespondencja Wierzyński-Grydzewski. "To będzie fascynująca lektura"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 16:48
- Czytając biografie, myślę, że życie pisze często dużo ciekawsze historie niż te wymyślane literacko przez autorów piszących powieści - stwierdziła w "Literackich witaminach" prof. Beata Dorosz, edytorka listów Kazimierza Wierzyńskiego i Mieczysława Grydzewskiego.
Grupa polskich uczestników kongresu podczas pobytu w poselstwie polskim, stoją od lewej: Korsak, Grydzewski, Kadenowa, Jan Tomcanyi, Breiterowa, Witold Hulewicz, Juliusz Kaden-Bandrowski, Szalom Asz, Melchior Wańkowicz, Zdzisław Kleszczyński, Stefania Podhorska-Okołów, profesor Huzarski, Kazimierz Wierzyński, siedzą: Dobrowolska, Wańkiewiczowa, Wie
Grupa polskich uczestników kongresu podczas pobytu w poselstwie polskim, stoją od lewej: Korsak, Grydzewski, Kadenowa, Jan Tomcanyi, Breiterowa, Witold Hulewicz, Juliusz Kaden-Bandrowski, Szalom Asz, Melchior Wańkowicz, Zdzisław Kleszczyński, Stefania Podhorska-Okołów, profesor Huzarski, Kazimierz Wierzyński, siedzą: Dobrowolska, Wańkiewiczowa, WieFoto: NAC/Domena publiczna

Posłuchaj
09:54 [ PR2]PR2 (mp3) 21 październik 2020 16_45_31.mp3 Prof. Beata Dorosz o pracy nad korespondencją Kazimierza Wierzyńskiego i Mieczysława Grydzewskiego (Literackie Witaminy)

W styczniu tego roku minęło 50 lat od śmierci Mieczysława Grydzewskiego, twórcy tygodnika "Wiadomości Literackie", jednego z najbardziej wpływowych czasopism społeczno-kulturalnych okresu międzywojennego. Prof. Beata Dorosz z Pracowni Dokumentacji Literatury Współczesnej PAN w ostatnich miesiącach opracowuje korespondencję redaktora z Kazimierzem Wierzyńskim. Stąd także jej literackie wybory.

- Moje lektury to są przede wszystkim materiały archiwalne, niepublikowane, ponieważ przygotowuję do wydania gigantyczną korespondencję między Kazimierzem Wierzyńskim i Mieczysławem Grydzewskim - opowiadała. - Obcując z materiałami archiwalnymi przede wszystkim podpieram się lekturami z epoki i właściwie na lektury najbardziej współczesne nie starcza mi czasu.

Czytaj także:

Grydzewskiego nazywano "liberalnym despotą". Z jednej strony były jego poglądy polityczne, z drugiej, tytaniczny wysiłek redakcyjny. - Opracowując te listy, mając świadomość jak on pracował, z trudem mogę sobie wyobrazić, jak on mógł redagować tygodnik i jednocześnie korespondencję chyba z całym światem - zaznaczyła prof. Dorosz.

- Jest takie powiedzenie Tymona Terleckiego, że ambicją Grydzewskiego było odpowiedzieć na list przed jego otrzymaniem - żartowała edytorka.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gośćprof. Beata Dorosz (historyk literatury, edytorka)

Data emisji: 21.10.2020

Czytaj także

Szkoła pisania Elizabeth Bishop

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 11:28
"W sztuce tracenia nie jest trudno dojść do wprawy" - pisała w jednym ze swoich najsłynniejszych wierszy Elizabeth Bishop. Nieraz w Dwójce rozmawialiśmy o tym, jak znakomitą była poetką. Zmarła w 1979 roku amerykańska pisarka była także autorką opowiadań, szkiców, artykułów, esejów, próz poetyckich, o czym przekonujemy się dzięki wydanej ostatnio książce "Amerykańska szkoła pisania".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Junichiro Tanizaki i nostalgia za japońskimi półtonami

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 17:49
- Literatura daje możliwość patrzenia na to, co się wydarza teraz z pewnego dystansu, który pozwala zupełnie inaczej zobaczyć to, czym jesteśmy, przywrócić właściwe proporcje naszym przeżyciom - mówiła w audycji "Literackie witaminy" Renata Lis, tłumaczka i eseistka.
rozwiń zwiń