Szkoła pisania Elizabeth Bishop

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 11:28
"W sztuce tracenia nie jest trudno dojść do wprawy" - pisała w jednym ze swoich najsłynniejszych wierszy Elizabeth Bishop. Nieraz w Dwójce rozmawialiśmy o tym, jak znakomitą była poetką. Zmarła w 1979 roku amerykańska pisarka była także autorką opowiadań, szkiców, artykułów, esejów, próz poetyckich, o czym przekonujemy się dzięki wydanej ostatnio książce "Amerykańska szkoła pisania".
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
45:57 [ PR2]PR2 (mp3) 2 październik 2020 21_30_13 v1.mp3 Tłumacze Andrzej Sosnowski, Marcin Szuster i Juliusz Pielichowski o "szkole pisania i sztuce pisania Elizabeth Bishop" (Strefa literatury/Dwójka)

 

Jeden ze szkiców z tego tomu Elizabeth Bishop poświęciła Marianne Moore - starszej od siebie, wybitnej amerykańskiej poetce, z którą się przyjaźniła i przez wiele lat odwiedzała ją w jej nowojorskim mieszkaniu.


Bishop1200.jpg
Elizabeth Bishop. "Obserwacja świata podszyta grozą"

"Wracałam szczęśliwsza, podniesiona na duchu, a nawet zainspirowana, zdeterminowana, by być dobrą, pracować ciężej, nie przejmować się tym, co myślą inni, nigdy nie publikować, dopóki nie będę miała pewności, że dałam z siebie wszystko, bez względu na to, ile lat by mi to zajęło, albo nie publikować wcale" - pisała w tym wspomnieniu Bishop.

O "szkole pisania i sztuce pisania Elizabeth Bishop" opowiadali tłumacze tekstów z tej książki: Andrzej Sosnowski, Marcin Szuster i Juliusz Pielichowski. 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 2.10.2020

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

"Synapsy Marii H". Hanna Krall: może ta książka przyda się matkom

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 19:00
- To zupełnie inna książka niż "Zdążyć przed Panem Bogiem". Też jest o sile - o sile matki, która wychowuje dziecko z autyzmem. Może ta książka przyda się innym matkom, które mają dzieci autystyczne. A może przyda się matkom, które mają całkiem zdrowe dzieci i pomyślą sobie: Boże, jakie to szczęście - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Hanna Krall w dniu premiery swojej  książki "Synapsy Marii H".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Jastrun: jestem wielbicielem dzienników

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 13:19
- To jest bezcenna lektura, fascynujący klucz do polskiej duszy, doświadczeń, historii Polski. Wszystko tam jest - mówił o dziennikach Zofii Nałkowskiej i Marii Dąbrowskiej Tomasz Jastrun, poeta, prozaik, krytyk literacki.
rozwiń zwiń