Piotr Mitzner: czasem jest tak, że rzeczywistość dogania nasze lektury

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2020 12:06
- Książki, które wybrałem są akurat bardzo kobiece. Można powiedzieć, że rzeczywistość dogoniła moje pomysły. Te książki rzeczywiście są jakimś punktem odniesienia do obecnej rzeczywistości - mówił w Programie 2 Polskiego Radia pisarz, poeta, eseista, literaturoznawca i teatrolog.
Okładki książek Moja dzika koza. Antologia poetek jidisz i Panna doktór Sadowska
Okładki książek "Moja dzika koza. Antologia poetek jidisz" i "Panna doktór Sadowska"Foto: materiały prom.

Posłuchaj
07:01 Dwójka Literackie witaminy 30.10.2020.mp3 Piotr Mitzner o książkach "Moja dzika koza. Antologia poetek jidisz" i "Panna doktór Sadowska" (Literackie witaminy/Dwójka) 

Opowieść o polecanych przez siebie lekturach Piotr Mitzner rozpoczął od książki "Moja dzika koza". - Jest to antologia poetek jidisz. Najwcześniejsze wiersze pochodzą z XVII wieku. Jest to niesłychanie ciekawe. Wiersz, który otwiera tę antologię to "Modlitwa", którego podmiotem lirycznym jest córka drukarza. Jest tam takie zdanie: "Ja w cichości muszę milczeć. Ja i dom mojego ojca nie możemy mówić zbyt wiele". Określa ono rolę kobiety w tamtym świecie, ale widać jak poprzez poezję kobiety dochodzą do głosu. Przy okazji muszę powiedzieć, że fantastyczne są przekłady tych wierszy, one niesłychanie dobrze brzmią po polsku - podkreślał gość "Literackich witamin".

Drugą z wybranych książek Piotr Mitzner określił jako kontrowersyjną. - To "Panna doktór Sadowska" Wojciecha Szota. Ja w ogóle bardzo lubię takie pisarstwo biograficzne, które bierze się za postaci, o których strasznie mało wiemy. Praca, którą wykonał autor jest ogromna. To była bardzo wybitna lekarka, pierwsza Polska, która w imperium rosyjskim otrzymała stopień doktora, działaczka społeczna, jedna z trzech kobiet, które w 1918 roku poszły do Piłsudskiego upominać się o prawa kobiet. I nagle, w 1923 roku, została zaszczuta. Prasa brukowa tak się zjednoczyła w ataku, w wymyślaniu najbardziej nieprawdopodobnych historii, że przez resztę swojego życia była już w cieniu - tłumaczył .

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Piotr Mitzner (pisarz, poeta, eseista, literaturoznawca i teatrolog)

Data emisji: 30.10.2020

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Paweł Dunin-Wąsowicz: jestem nieufny wobec kryminałów retro

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 14:57
- Jeśli chodzi o bohaterki kobiece, to wyjąwszy narratorkę powieści Joanny Chmielewskiej, kryminały w Polsce Ludowej to był krok wstecz, gdy je porównamy z międzywojennymi. W międzywojniu było zdecydowanie więcej pełnokrwistych detektywek pierwszoplanowych - mówił w Dwójce Paweł Dunin-Wąsowicz, publicysta, wydawca i krytyk literacki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sylwia Chwedorczuk: mamy tendencję do pisania biografii osób znanych

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 18:35
- Jest jeszcze wiele postaci, które nie doczekały się swoich opowieści. Można byłoby się zastanowić dlaczego. Może łatwiej jest po prostu pisać o tych postaciach sztandarowych. Ale też jako autorzy czujemy, że ktoś się wtedy naszą książką zainteresuje - opowiadała w Dwójce badaczka literatury i edytorka, autorka biografii.
rozwiń zwiń