Jarosław Borowiec: po raz kolejny sięgam po książki Wiesława Myśliwskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 14:12
- "Nagi sad" Wiesława Myśliwskiego to jest bardzo ważna książka nie tylko ze względu na odniesienie jej do historii literatury, ale to jest bardzo przejmująca opowieść o miłości ojca i syna - mówił w Dwójce krytyk literacki, Jarosław Borowiec.
Wiesław Myśliwski Nagi sad
Wiesław Myśliwski "Nagi sad"Foto: Shutterstock/watchara

Posłuchaj
08:54 Literackie witaminy 12.01.2021.mp3 Jarosław Borowiec o swoich lekturach (Literackie witaminy/Dwójka)

 

- Szukam książek, które pozwalają się skonfrontować nie tylko w słowach. Ale także skonfrontować je z naszymi doświadczeniami - mówił Jarosław Borowiec. - Ostatnio wracam do prac Antoniego Rząsy, do jego listów, korespondencji z bratem. To był wybitny rzeźbiarz, ale też myśliciel. Jego teksty i prace pozwalają mi też czytać na różne sposoby - dodał. 

Gość "Literackich witamin" wskazał też lektury, do których sięga po raz kolejny. - Nie będę tu oryginalny, ale sięgnąłem ostatnio po raz kolejny po "Nagi sad" Wiesława Myśliwskiego. To książka o uczuciach, które nie wyrażają się w słowach, ale właśnie w milczeniu, w domysłach, w gestach. To opowieść o tym, jak próbujemy sprostać wyobrażeniu siebie albo wyobrażeniu innych o nas - mówił Jarosław Borowiec. - W książkach Myśliwskiego pojawia się często kwestia mówienia o tym, że każdy z nas zasługuje na próbę opowiedzenia o swoim życiu - dodał.

Czytaj także:

"Nagi sad" to przejmująca medytacja nad rolą postaci ojca w życiu syna. Obserwujemy ten związek oczami chłopca, później dorosłego mężczyzny i starca. To miłość wyrażana w milczeniu, drobnych gestach i nieustannym poszukiwaniu się. Relacja, której potrzebna jest utrata – dopiero wtedy można zacząć rozumieć i pamiętać.

"Nagi sad" to także dzieje poszukiwania swojego miejsca na ziemi. Główny bohater, wykształcony w mieście człowiek pochodzący ze wsi, mówi o świecie, który niegdyś porzucił i wciąż usiłuje na powrót odnaleźć. Pisze traktat o ziemi, domu, zwierzętach, życiu obok siebie i najprostszych, najgłębszych związkach między ludźmi. Na motywach powieści w 1972 roku nakręcono film "Przez dziewięć mostów".


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Jarosław Borowiec (krytyk literacki)

Data emisji: 12.01.2021

Godz. emisji: 16.45

 

Czytaj także

Monika Śliwińska: czytam przede wszystkim biografie kobiet

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 12:00
- Kobieca biografistyka więcej pokazuje, troszeczkę szerzej. Bo kobieta zwykle wchodzi w emocjonalny związek ze swoją postacią - mówiła dziennikarka, redaktorka i autorka książek Monika Śliwińska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie Norwida - o poczuciu samotności i związkach z innymi ludźmi

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 12:00
Na inaugurację ustanowionego przez Sejm i Senat Rzeczpospolitej Roku Cypriana Norwida rozmawialiśmy w Dwójce m. in. o związkach poety z rodzinnym Mazowszem, o Norwidzie jako człowieku swoich burzliwych czasów, a także o tym, czym była dla niego sztuka i poezja. 
rozwiń zwiń