Konrad Wojtyła: sięgam po ważne lektury mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 20:19
- Spośród książek, które wydają mi się niezwykle interesujące, jest przede wszystkim wznowiony "Drugi opór" Witolda Wirpszy. To książka bez precedensu, a teksty umieszczone w niej miały bardzo duży wpływ na poetów Nowej Fali i całego pokolenia ’68, które czerpało z tej twórczości pełnymi garściami - mówił w Dwójce poeta, krytyk i dziennikarz Konrad Wojtyła.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: panitanphoto/Shutterstock

Posłuchaj
09:22 Literackie witaminy 25.03.2021.mp3 Konrad Wojtyła i jego książkowe polecenia (Literackie witaminy/Dwójka)

Listy miłosne i nie 1200.jpg
Prof. Bereś: Wojaczek pisał listy bardziej do siebie niż do innych

Konrad Wojtyła na co dzień zajmuje się m.in. edycją nieznanych utworów Rafała Wojaczka. Wyznał, że właśnie pracuje nad ogromną monografią, poświęconą twórczości tego poety wyklętego. - Ta książka zbiegnie się z 50. rocznicą śmierci poety z Mikołowa. Jest już tytuł tej pracy: "Anty antychryst. Wojaczek religijny" i jest to pokłosie mojej rozprawy doktorskiej. Może to zabrzmi dziwnie i megalomańsko, ale ostatnie miesiące poświęcam więc na czytanie samego siebie, ale też i Rafała Wojaczka - mówił gość audycji.

Poeta znajduje jednak czas również na czytanie innych twórców, jak mówi "wielkich mistrzów". Wśród nich znalazł Witold Wirpsza i jego "Drugi opór". - Ta książka pierwszy raz ukazała się w 1965 roku i motywem od samego początku obecnym w recepcji poezji Wirszy, podobnie jak intelektualizm czy konceptyzm, jest jej wymiar moralistyczny. Wirpsza był nazywany poetą wielkiej pasji moralnej w okresie socjalizmu, a jednocześnie rzeczywiście jest lingwistą pełną gębą.

- Ten tom jest niezwykle ważny i interesujący - dodał krytyk. - Czytając te teksty mam wrażenie, że absolutnie żaden z nich się nie zestarzał i w dalszym ciągu one mocno rezonują, opowiadając także o naszej rzeczywistości.

Czytaj też:


józef hen 663 PAP.jpg
Scenarzysta Józef Hen. Przegląd filmów w kinie Iluzjon

Innym mistrzem Konrada Wojtyły jest Henryk Bereza. Szczególną uwagę gość audycji zwrócił uwagę na "Wypiski ostatnie". - To rzecz niezwykle satysfakcjonująca mnie, także jako autora, bowiem ze zdumieniem odkryłem po 10 latach, że Henryk Bereza napisał bardzo entuzjastyczną recenzję mojego tomu, wydanego w 2010 roku, mam na myśli "Może Boże. Przeczytał mój tom bardzo wnikliwie i nie omieszkał o nim napisać. Dość wspomnieć, że w tych dwóch potężnych tomach Henryk Bereza, chyba jako ostatni polski krytyk z prawdziwego zdarzenia, recenzuje blisko pół tysiąca książek - zaznaczył poeta.

Innym literackim autorytetem Konrada Wojtyły jest Józef Hen. - "Bez strachu. Dziennik współczesny" Józefa Hena, obdarzonego długowiecznością i wspaniałym umysłem, to kolejna dawka spojrzenia na teraźniejszość, ale też na przeszłość. Pisarz wraca do wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat, pisze sporo o sobie, również o kontekście społeczno-politycznym. Pojawiają się też oczywiście wspominki i recenzje

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Konrad Wojtyła (poeta, krytyk literacki, dziennikarz)

Data emisji: 25.03.2021

Godzina emisji: 16.45