Jerzy Franczak: książki nowe i niedawno opublikowane

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 17:05
– Uważam, że Nabokov dokonuje niesamowitych literackich sztuczek. Co więcej, pozwala czytelnikowi podglądać, w jaki sposób to czyni. To ciekawe z punktu widzenia literaturoznawcy. Wybrałem jednak tytuły nowe, które niedawno miały swoją premierę – o swoich lekturach opowiadał w "Literackich witaminach" Jerzy Franczak, poeta, prozaik, literaturoznawca.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: panitanphoto/Shutterstock

Posłuchaj
08:40 PR2_MPLS 2021_04_27-16-47-19_wiataminy_franczak.mp3 Nowości warte przeczytania. Zdaniem Jerzego Franczaka (Literackie witaminy/Dwójka)

– Myśląc o niedawno opublikowanych, do głowy przyszły mi przede wszystkim książki Margaret Atwood, autorki, która cieszy się ostatnio sporą popularnością. Dzieje się to głównie za sprawą serialowej adaptacji "Testamentów". To powieść, która stanowi kontynuację słynnej "Opowieści podręcznej". Kiedy wypowiadamy to hasło, w grę wchodzi złożony obiekt: powieść, ekranizacja filmowa, serial oraz sequel. Wygląda to trochę tak, jakby pisarka ponownie chciała przejąć kontrolę nad dziełem, które za sprawą wymienionych publikacji poniekąd się usamodzielniło – wyjaśniał Jerzy Franczak.

Czytaj także:

– Świat, który buduje Margaret Atwood, to antyutopia. Wizja przyszłości, w której panuje ustrój totalitarny, teokratyczny i straszliwa segregacja według mieszanych kryteriów. Głównym z nich jest płeć. Powstają grupy społeczne, które muszą nosić specyficzne stroje i podlegają surowym regułom. To świat, do którego Margaret Atwood, po trzydziestu latach, dodaje kilka głosów właśnie we wspominanych "Testamentach". To interesujące, w jaki sposób pisarka sięga do starych wątków, koryguje niektóre znane z serialu i buduje narrację niesamowicie sensacyjną. Z wartką fabułą i utożsamianiem się z bohaterami. Co więcej, autorka niejako na nowo każe nam przemyśleć kwestię jednostkowej wolności – podsumowuje gość "Literackich witamin". 

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Jerzy Franczak (poeta, prozaik, literaturoznawca)

Data: 27.04.2021

Godz. emisji: 16.47