REKLAMA

Prof. Zofia Zarębianka: to dla mnie najważniejsze lektury ostatniego czasu

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 10:32
- Obydwie te książki wpisują się w nurt współczesnych dystopii i mają sporo elementów niebezpiecznego profetyzmu. To jest literatura najwyższej próby - opowiadała o książkach "Miasto szczęścia" i "Wyspa" prof. Zofia Zarębianka, literaturoznawca, eseistka, poetka.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Bigone

Zawodowo zajmuje się poezją, a w czasie wolnym lubi sięgać do prozy. Jednak, jak podkreśliła w rozmowie z Kingą Michalską, praca jest jednocześnie jej pasją. - To, co robię w ramach mojej działalności zawodowej w dużej części jest tym, co mnie osobiście porusza i jest dla mnie ważne - mówiła prof. Zofia Zarębianka.


Posłuchaj
09:02 Literackie witaminy Dwójka14 kwiecień 2021 16_46_27.mp3 Prof. Zofia Zarębianka poleca lektury (Literackie witaminy/Dwójka)

 

W ostatnim czasie wrażenie na eseistce zrobiły dwie pozycje. Pierwsza z nich została napisana przez francuskiego autora Benoit Duteurtre'a i nosi tytuł "Miasto szczęścia". - Przeszła niezauważona, a jest to książka intelektualnie szalenie ważna. Można by ją umieścić na przedłużeniu wizji Huxley'a i Orwella - oceniła badaczka. - Traktuje o manipulacjach i zagrożeniach manipulacjami wykonywanymi na wielką skalę społeczną. To jest książka niesłychanie przejmująca - dodała.

Czytaj także:

Druga pozycja to niedawno wydana powieść islandzkiej debiutantki Sigríður Hagalín Björnsdóttir "Wyspa". - Znów mamy do czynienia z przerażającą wizją świata, który z dnia na dzień przestaje funkcjonować, przestaje istnieć.


Józef Łobodowski 1200.jpg
Wiersze i przekłady Józefa Łobodowskiego

W rozmowie prof. Zofia Zarębianka polecała także krytyczne wydanie dzieł literackich i teatralnych Karola Wojtyły. - Zdradzę tylko, że to krytyczne wydanie, które jest pierwszym krytycznym wydaniem w polskiej literaturze, zawiera teksty dotychczas w ogóle nieznane, odkryte przez zespół badawczy. 

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Prof. Zofia Zarębianka (literaturoznawca, eseistka, poetka)

Data emisji: 14.04.2021

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Justyna Sobolewska: to nie jest literatura, która naśladuje

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 18:30
Kilka dni temu na polskim rynku ukazała się debiutancka powieść Sally Rooney "Rozmowy z przyjaciółmi". Autorkę poznaliśmy już jednak za sprawą wydanych w zeszłym roku "Normalnych ludzi". - Uderzyło mnie, że Rooney bierze na warsztat bardzo klasyczny schemat z XIX-wiecznej literatury romansowej i potrafi unieść tę klasyczną formę w dzisiejszych czasach - mówiła krytyczka Justyna Sobolewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarosław Ławski: poezja pokazuje pandemię z dystansu

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 15:31
- Poezja w epoce lęku, niepokoju, niestabilności odwraca się troszkę od tego, co można by nazwać wielkim wymiarem, spojrzeniem kosmicznym. Po pandemii, jak nigdy, żeśmy zauważyli zwierzęta, naturę - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Jarosław Ławski, historyk literatury, eseista, krytyk
rozwiń zwiń