Pogodne lektury Marty Matyszczak

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 17:00
- Książki Kate Atkinson polecam zawsze i wszędzie - mówiła w "Literackich witaminach", dziennikarka, pisarka, scenarzystka i recenzentka - Marta Matyszczak.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/kerttu

Posłuchaj
08:57 Literackie witaminy 16.04.2021.mp3 Pogodne lektury Marty Matyszczak (Literackie witaminy/Dwójka)

Znana z serii "Kryminał pod psem" Marta Matyszczak uwielbia humor Eduarda Mendozy, do jej ulubionych autorów należą Kate Atkinson, Ian Rankin, Johan Theorin, Arnaldur Indriðason, Peter May, Bernarda Minier, Ann Cleeves, Jo Nesbø, Donny Tartt, czy Robert Galbraith. Jakie są jej rekomendacje na ten aktualny czas? Co poprawić może nastrój w czasie pandemii?

Peryferie

Julia Różewicz: literatura czeska ma w Polsce dobrą reputację
704a20d7-5d3c-4329-9ad4-b416e54229d6.png

- Na poprawę humoru świetne są powieści Geralda Durrela - mówiła pisarka. Książki "Trylogii z Korfu", o której opowiadała rozmówczyni traktują o czasach, kiedy autor był jeszcze małym chłopcem i razem ze swoją rodziną w latach 30. ubiegłego wieku wyjechał na grecką wyspę.

Kolejny autor polecany przez Martę Matyszczak to James Herriot, weterynarz, który krótko po ukończeniu szkoły, wyjechał na brytyjską prowincję, znalazł tam pracę i żył spokojnie przez lata, lecząc zwierzęta farmerów. Na podstawie jego bestsellerów "Jeśli tylko potrafiłyby mówić", "To nie powinno się zdarzyć", czy "Nie budźcie zmęczonego weterynarza" powstały nawet dwa seriale, z których w starszym główną rolę gra Anthony Hopkins.

Literatura czeska

- Bardzo polecam powieść Petra Šabacha "Babcie" - mówiła Matyszczak.  - Jest to melancholijna, sentymentalna, ale też bardzo zabawna opowieść. Powieść krótka, ale dostarczająca bardzo duży zastrzyk pozytywnych emocji - dodała rozmówczyni audycji.

Ostatnim jej odkryciem jest Evžen Boček - czeski autor, kasztelan na zamku w Miloticach, którego serię opowieści o arystokratce gorąco poleca pisarka. Ostatnio ukazała się nowa jego książka "Arystokratka na królewskim dworze". - Seria ta to gwarant łez radości podczas lektury - rekomendowała Marta Matyszczak.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

GośćMarta Matyszczak (dziennikarka, pisarka, scenarzystka, recenzentka)

Data: 16.04.2021

Godz. emisji: 16.45

Czytaj także

Justyna Sobolewska: to nie jest literatura, która naśladuje

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 18:30
Kilka dni temu na polskim rynku ukazała się debiutancka powieść Sally Rooney "Rozmowy z przyjaciółmi". Autorkę poznaliśmy już jednak za sprawą wydanych w zeszłym roku "Normalnych ludzi". - Uderzyło mnie, że Rooney bierze na warsztat bardzo klasyczny schemat z XIX-wiecznej literatury romansowej i potrafi unieść tę klasyczną formę w dzisiejszych czasach - mówiła krytyczka Justyna Sobolewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lucyna Rodziewicz-Doktór: Ferrante wie, jak wdzięcznie szarpać za strunę emocji

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 17:30
- Fenomen Eleny Ferrante na pewno nie polega tylko na jej tajemniczości i anonimowości. - Autorka chce, aby to jej twórczość świadczyła sama o sobie - mówiła Lucyna Rodziewicz-Doktór, italianistka, tłumaczka jej powieści.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literatura węgierska oczyma Anny Butrym

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 17:30
- Tej literatury na półkach wcale nie brakuje. Wymieniłam tylko kilka nazwisk, gdybym miała możliwość, mogłabym jeszcze przez kilka godzin szkice warte przeczytania - mówiła Anna Butrym, tłumaczka, propagatorka i popularyzatorka literatury i kultury węgierskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Kornaś-Warwas o prozie rumuńskiej

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 19:45
- Max Blecher to dla mnie bardzo szczególny pisarz. Opowiadanie o jego twórczości jest dla mnie możliwością zaciekawienia nowych czytelników również jego biografią - opowiadała Joanna Kornaś-Warwas, tłumaczka i znawczyni literatury rumuńskiej.
rozwiń zwiń