Żaneta Nalewajk-Turecka: Chcę zwrócić uwagę na ciekawy debiut

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 19:00
- "Sezony" Oli Fudalej to jest książka debiutancka, ale jest to książka dla koneserów języka. Dla tych, którzy dostrzegają wspaniałą zdolność prozy. Tam gdzie następuje jak najbardziej dynamiczny rozwój stylu artystycznego, tam mamy do czynienia z eksperymentem językowym, a z drugiej strony możemy mówić o istotnych przemianach artystycznych w literaturze - mówiła dr Żaneta Nalewajk-Turecka.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/finwal89

Posłuchaj
08:36 Literacki witaminy 29 kwietnia 2021 16_46_17.mp3 Z dr Żanetą Nalewajk-Turecką rozmawiamy o jej propozycjach literackich (Literackie witaminy/Dwójka)

- "Sezony" mają podtytuł "metafizyczno-lingwistyczne próby prozatorskie" i za nimi kryje się bardzo istotna wskazówka lekturowa dotycząca tej prozy. "Sezony" nie są książką stricte fabularną. Gdyby Państwo chcieli szukać w niej jakiejś konkretnej historii, z jej dramatyczną akcją, z jej nagłym zwrotami, to tam tego nie znajdziemy. Natomiast jeżeli chcemy zobaczyć inną percepcję, dookolnego świata, codzienności, zwyczajności, to myślę, że będą Państwo mieli językową i artystyczną ucztę dzięki tej lekturze - opowiadała gość Dwójki.


OKLADKI 1200.png
Marta Guzowska: odczuwam silną potrzebę poznawania świata

Czytaj też:

Tematem poszczególnych tekstów są czynności na pozór prozaiczne: może to być powrót nocą do domu, budzenie się, wstawanie z łóżka, picie herbaty. - Ta tematyka jest niezwykle zwyczajna, natomiast w stylu artystycznym Oli Futalej te codzienne czynności, zjawiska, obserwacje ulegają niesamowitemu odkształceniu, przekształceniu - tłumaczyła dr Żaneta Nalewajk-Turecka. - Kiedy obserwujemy odbijające się promienie słońca, które padają na poranne łóżko, nagle rozpościera się przed nami wspaniała kubistyczna, zgeometryzowana wizja poranka. To widzenie jest niecodzienne, niebanalne, silnie zindywidualizowane, tak jak zindywidualizowany jest styl autorki. W tę prozę wpisanych jest szereg istotnych pytań, które były już wielokrotnie zadawane przez znaczących ludzi pióra, mianowicie, o naturę czasu, o tym na ile jesteśmy w stanie kontaktować się z innymi wymiarami egzystencji, tym, co pozazmysłowo uchwytne, widzialne? Czy istnieje inna przestrzeń, która mogłaby się za pośrednictwem literatury i języka przed nami otworzyć?

Kolejną pozycją polecaną przez naszego gościa są "Pisma estetyczne" James'a Joyce.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: dr Żaneta Nalewajk-Turecka (literaturoznawczyni, komparatystka, edytorka, krytyk literacki)

Data: 29.04.2021

Godz. emisji: 16.47

 aw

Czytaj także

Jerzy Franczak: książki nowe i niedawno opublikowane

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 17:05
– Uważam, że Nabokov dokonuje niesamowitych literackich sztuczek. Co więcej, pozwala czytelnikowi podglądać, w jaki sposób to czyni. To ciekawe z punktu widzenia literaturoznawcy. Wybrałem jednak tytuły nowe, które niedawno miały swoją premierę – o swoich lekturach opowiadał w "Literackich witaminach" Jerzy Franczak, poeta, prozaik, literaturoznawca.
rozwiń zwiń