Wojciech Ligęza o poetach, którzy odeszli

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 18:00
- Nie myślałem, że "Prawdziwe życie" będzie ostatnim tomem Adama Zagajewskiego, a "Przyjęcie postawy" ostatnim tomem Janusza Szubera, to wybór jego wierszy z lat 2003-2019  - mówił na antenie Dwójki Wojciech Ligęza, literaturoznawca, eseista, krytyk literacki.
Adam Zagajewski
Adam ZagajewskiFoto: Kusiński Wojciech/PR2

Adam Zagajewski zmarł 21 marca tego roku, 7 marca odszedł prof. Jacek Łukasiewicz, znakomity literaturoznawca, świetny krytyk i poeta, a 1 listopada ubiegłego roku zmarł Janusz Szuber. Według gościa Dwójki tych poetów łączy bardzo wiele, m.in. dobre przestudiowanie tekstów kultury. Są to wiersze o śladach, głosach, które się zachowały, choć ludzie odeszli, swoiste dialogi ponad czasem.

- W obu przypadkach poeci sięgają do autobiografii, są to wiersze refleksyjne, o stawaniu się poetą, człowiekiem świadomym. Oba te tomy z głębi przekonania polecam - dodał Wojciech Ligęza.


Posłuchaj
10:11 _PR2_AAC 2021_05_14-16-47-00.mp3 Wojciech Ligęza o poezji Adama Zagajewskiego i Janusza Szubera (Literackie witaminy/Dwójka)

 

W przypadku Adama Zagajewskiego mamy do czynienia z poetą, który szerzył teksty wielkich poetów XX wieku i przyjaźnił się z całym światem poetyckim, obracał się w środowisku międzynarodowym. Rozważał kwestie dziejów, wpisując w to zagadnienia historiozoficzne i etyczne - podkreślił literaturoznawca.

Czytaj też: 

Tadeusz Dąbrowski: Zagajewski opiewał okaleczony świat

Marian Sworzeń: na nowo sięgnąłem po Zagajewskiego

- Natomiast wiersze Janusza Szubera to poezja niezmiernie sensualna, pełna dialogu ludzi i przedmiotów, mająca charakter domowy. Ma swe szczególne mikrokosmosy, to sanockie genius loci przemawia bardzo mocno. Jednocześnie w czasach szalonych, zmiennych, to co jest fantazją, kreacją, daje człowiekowi pełne oparcie, zwłaszcza, że nasze istnienie jest tak bardzo kruche - zauważył Wojciech Ligęza. 

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

GośćWojciech Ligęza (literaturoznawca, eseista, krytyk literacki)

Data emisji: 14.05.2021

Godzina emisji: 16.45

mo