Tadeusz Dąbrowski: Zagajewski opiewał okaleczony świat

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 17:30
- Poezja była dla niego większym organem, który się komunikował, współżył, wymieniał sokami ze światem sztuk wizualnych, z muzyką… - mówił o Adamie Zagajewskim poeta Tadeusz Dąbrowski.
Adam Zagajewski
Adam ZagajewskiFoto: FORUM/Jarek Praszkiewicz

Posłuchaj
08:57 _PR2_AAC 2021_03_22-16-46-03.mp3 Tadeusz Dąbrowski o poezji Adama Zagajewskiego (Literackie witaminy/Dwójka)

Adam Zagajewski mówił, że od innych poetów uczy się wytrwałości, wiary i dumy. Co w jego twórczości odnaleźć mogą inni? O tym rozmawialiśmy z Tadeuszem Dąbrowski.

Piękno

Poezja Adama Zagajewskiego w wyjątkowych interpretacjach

e8f790e4-3383-4105-b66b-865ed535f77a.jpg

Zdaniem Zagajewskiego tylko ono jest w stanie uratować ludzi przed szaleństwem, jak twierdził gość audycji. - To nie było pięknoduchostwo, to nie był estetyzm, ale szczera wiara w to, że piękno jest zrośnięte z etycznym rdzeniem naszego istnienia.

- To rzadkość w dzisiejszej, wypranej przez postmodernizm kulturze - dodał poeta.

Klasycyzm i autoi-ronia

Janusz Drzewucki: Adam Zagajewski był poetą ważnym
5600e370-9cfa-46b0-a70c-ca2a4a6ec96b.png

Zdaniem Tadeusza Dąbrowskiego, Zagajewski był poetą zaszufladkowanym przez współczesnych jako klasyk. - Jako człowiek, któremu brakuje nerwu, ciekawości w poszukiwaniu nowych form, poeta nieeksperymentujący - tłumaczył gość audycji.

Tymczasem, jak wspominał poeta, Zagajewski był auto-ironistą, a przy tym bardzo czułym i wrażliwym człowiekiem. Dąbrowski przywoływał wiersz Autoportret wolny od wątpliwości. - Już sam tytuł wskazuje jak ironicznie autor prowadzi wiwisekcję na sobie samym - tłumaczył Tadeusz Dąbrowski. Wspomniał on również Zagajewskiego jako poetę prostoty.

Poezja i czytelnik

Zagajewski konsekwentnie bronił stylu wysokiego. - Był jednym z ostatnich, którzy traktowali styl wysoki jako ucieczkę przed zezwierzęceniem - opowiadał Tadeusz Dąbrowski. - Traktował poezję poważnie, jako towar pierwszej potrzeby, bez którego życie byłoby uboższe - tłumaczył gość.

Dodał on również, że twórca tomu "Ziemia ognista" zawsze baczył na czytelnika. - Nie tracił go z horyzontu, pisał wiersze, które były formą dialogu. - opowiadał gość audycji. Był to jego zdaniem "poeta widzący literaturę w świetle kultury", dla którego "nie istniał podział na tekst i resztę świata".

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Tadeusz Dąbrowski (poeta)

Data emisji: 22.03.2021

Godzina emisji: 16.45

ag

Czytaj także

Zagajewski z wizytą u Conrada

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 09:11
Dorota Gacek i Andrzej Franaszek zapraszają na rozmowę o pisarzu, którego książki nazwano "urzekającym dziełem pamięci i żałoby". Audycja prosto z krakowskiego festiwalu literackiego!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wywoływanie martwego świata

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 11:26
W tym świecie, w którym panuje śmierć, a wszystko podszyte jest rozpadem, szczególnie przejmujące są dawne fotografie. Utrwalone na nich osoby domagają się czegoś od nas. Chcą odpowiedzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kornhauser. Poeta buntu, pisarz wielofunkcyjny

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2016 16:00
- Julian od razu wszedł w ton przyspieszonego mówienia, wierszy niecierpliwych, które wybuchały, które były jednym zdaniem - mówił o swoim przyjacielu poeta Adam Zagajewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Zagajewski: biografia pokazuje sztukę w rzece czasu

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 12:43
- Z naszej rozmowy będzie wynikało, że jestem fanem biografii z lekką przesadą, ale coś jest na rzeczy - przyznał w audycji "Literackie witaminy" poeta i eseista Adam Zagajewski.
rozwiń zwiń