Zygmunt Miłoszewski: "Dżuma" nie, lepiej polscy pisarze

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 17:00
- Usiadłem wieczorem, zastanawiałem się, co wziąć nowego, i sięgnąłem po książkę Wojciecha Chmielarza pt. "Wyrwa" – opowiadał w Dwójce Zygmunt Miłoszewski o spotkaniu z nową, jak się okazuje godną polecenia lekturą.
Audio
  • Zygmunt Miłoszewski poleca ulubionych polskich pisarzy. (Literackie witaminy/Dwójka)
Zygmunt Miłoszewski
Zygmunt Miłoszewski Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Początkowy fragment "Wyrwy", sto stron, jest  - oceniał gość Dwójki - "fantastyczny". - Od dawna mówię, że Wojtek jest teraz najlepszym pisarzem kryminałów i thrillerów psychologicznych. On i Jakub Szamałek. Byłem wielkim fanem "Żmijowiska", a początek "Wyrwy" jest lepszy - nie ukrywał swojego zachwytu nad książką Zygmunt Miłoszewski.

W rozmowie również o twórczości Jakuba Szamałka ("zaczynał od kryminałów antycznych, po czym odrzucił je i poszedł w stronę kryminałów technologicznych, napisał dwie świetne książki") czy o "Jak nakarmić dyktatora" Witolda Szabłowskiego ("niezwykłe zajrzenie za kulisy tego, jak się tworzy system dyktatorski"). 

Zygmunt Miłoszewski przyznał również, że czytanie w czasie pandemii "Dżumy" źle świadczy o czytających, a książek Alberta Camusa ("skądinąd to mój ulubiony pisarz, jeśli chodzi o formację intelektualną") nie poleca. Chodzi tu o pewną zasadę, tłumaczył gość audycji...

Czekamy także na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl 

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Zygmunt Miłoszewski (pisarz, scenarzysta)

Data emisji: 8.05.2020

Godzina emisji: 16.50


Czytaj także

Magdalena Heydel: polecam książki, które dają wolność

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 17:00
- Virginia Woolf w esejach pisze, że czytanie to wolność absolutna. Ona mogłaby być patronką takich lektur - mówiła znakomita tłumaczka, opowiadając o książkach, które otwierają przed czytelnikiem "przestrzenie wolności.
rozwiń zwiń