Muzyka malarska. Jaskułke gra do obrazów Bujnowskiego [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2020 19:30
- W 2017 roku, zachwycony malarstwem Rafała Bujnowskiego, stworzyłem muzykę do cyklu "Nokturn (Graboszyce)". W pracowni Rafała nagraliśmy koncert, który zostanie wyemitowany na antenie Polskiego Radia - mówił Sławek Jaskułke, zapraszając na "Domówkę z Dwójką". Zapraszamy do obejrzenia koncertu.
Sławek Jaskułke
Sławek JaskułkeFoto: PR/Sisi Cecylia

Sławek Jaskułke - pianista i kompozytor. Twórca, który dobrze czuje się zarówno w stylistyce jazzowej, jak i modern classical. Artysta eksplorujący obszary muzyki ilustracyjnej i kontemplacyjnej, albumem "Park.Live, Nature Concrete Music Vol. I" sięga po dokonania z zakresu muzyki konkretnej. Jego twórczość inspirowana przyrodą (album "Sea") i naturą człowieka (albumy "Senne" oraz "The Son") wyraźnie podąża w kierunku kolorystyki i barwy dźwięku. Swój styl określa mianem "muzyki improwizowanej o określonej tonalności", a jego znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczne brzmienie uzyskiwane dzięki grze na instrumencie z moderatorem. Twórca projektu "Chopin na pięć fortepianów" prezentowanego premierowo na Expo 2010 w Szanghaju. Kompozytor muzyki na sekstet jazzowy "Komeda Recomposed", będącej odniesieniem do twórczości Krzysztofa Komedy. Koncertował w Europie, Stanach Zjednoczonych, na Dalekim Wschodzie.

Zobacz wszystkie koncerty z cyku "Domówka z Dwójką" >>>

27 listopada 2020 roku na polskim rynku ukaże się album Sławek Jaskułke for Rafał Bujnowski "Music On Canvas", zawierający nagrania inspirowane pracami Bujnowskiego, dokładniej rzecz ujmując – stworzonym przez niego w latach 2012-13 cyklem "Nokturn (Graboszyce)". Malarz i grafik, jeden ze współzałożycieli słynnej Grupy Ładnie (m.in. wraz z Marcinem Maciejowskim i Wilhelmem Sasnalem), na monochromatycznych obrazach z tej serii przedstawia skąpaną w księżycowym blasku swoją rodzinną miejscowość. Jaskułke – co pokazuje nagranie zapowiadające najnowszy album – tworzy do nich minimalistyczne fortepianowe struktury, przywołujące na myśli oniryczne kompozycje Maxa Richtera czy Nilsa Frahma.

Koncert transmitowaliśmy na antenie, stronie internetowej Dwójki i Facebooku Dwójki oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.

Zobacz zapowiedź:

"Domówka z Dwójką" została zarejestrowana w pracowni Rafała Bujnowskiego.

Zobacz więcej na temat: Domówka w Dwójce Dwójka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gitarowa podróż z Michałem Nagyem

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 19:30
- Kluczem do programu, który zabrzmi w "Domówce z Dwójką" jest różnorodność, a wręcz mozaikowość. Znajdzie się w nim muzyka nowa i starsza, lżejsza i poważniejsza - mówił Michał Nagy, gitarzysta i wieloletni pedagog, który w sobotę (26.09) był gospodarzem "Domówki z Dwójką".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Koprowski z Meccore String Quartet: połączył nas Chopin

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 11:07
- Zaczęło się od pewnego projektu kameralnego. Pojechaliśmy wykonać razem muzykę Fryderyka Chopina w obsadzie na fortepian i kwartet. To właśnie wtedy pojawił się zalążek pomysłu, że może by jakoś spleść muzyczne wątki naszego życia - mówił w "Poranku Dwójki" prymariusz polskiego kwartetu skrzypcowego. W najbliższą sobotę (3.10) Meccore String Quartet będzie gospodarzem "Domówki z Dwójką".
rozwiń zwiń