Bracia Oleś i dekonstrukcja jazzowej materii [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 13:10
Mówi się, że są najlepszą sekcją rytmiczną w Europie. Bracia Oleś – perkusista Bartłomiej i kontrabasista Marcin – byli gospodarzami "Domówki z Dwójką". Zapraszamy do oglądania koncertu.
Marcin Oleś i Bartłomiej Oleś
Marcin Oleś i Bartłomiej OleśFoto: PR2/Blanka Tomaszewska

Zobacz wideo:


Bartłomiej Oleś 1200.JPG
Bartłomiej Oleś: duet Góreckiego to tak naprawdę trio

To jedni z bardziej cenionych artystów dzisiejszej sceny jazzowej. Bliźniacy (urodzeni w 1974 roku) pochodzą z muzycznej rodziny. Niebagatelny wpływ na ich edukację i muzyczną ścieżkę rozwoju miał ojciec – klasycznie wykształcony dyrygent i nauczyciel gry na kontrabasie. Choć obecnie jeden z braci kojarzony jest głównie z kontrabasem, a drugi z perkusją, obaj mają w swoim artystycznym CV grę na kilku innych instrumentach: Bartłomiej m.in. na ksylofonie i marimbie, Marcin na fortepianie i akordeonie.

Zobacz wszystkie koncerty z cyku "Domówka z Dwójką" >>>

W ubiegłym roku obchodzili 20-lecie wspólnej działalności. Przez lata eksperymentowali z brzmieniem, wychodząc daleko poza ramy jednego gatunku. Twórczo interpretowali m.in. muzykę Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego czy Henryka Mikołaja Góreckiego. – Paramy się odświeżaniem materii jazzowej, szukamy więc inspiracji spoza jazzu, żeby wnieść do tej muzyki więcej pierwiastków, których tam wcześniej nie było – mówili w "Poranku Dwójki" przy okazji wydania albumu "Górecki Ahead" w 2018 roku.


Marcin Oleś.JPG
Marcin Oleś: muzyka klasyczna pobrzmiewa w naszej twórczości

Cztery lata wcześniej (również z wibrafonistą Christopherem Dellem) nagrali krążek "Komeda Ahead". W pierwszej dekadzie XXI wieku, w ramach współpracy z klarnecistą Theo Jörgensmannem, zarejestrowali m.in. improwizatorski album "Alchemia" (2008), który wydała jedna z najbardziej prestiżowych jazzowych wytwórni na świecie – szwajcarska HatHut Records. Z kolei płyta "Sefardix" (2013) z udziałem wokalisty Jorgosa Skoliasa, będąca hołdem dla muzyki sefardyjskiej, otrzymała Folkowy Fonogram Roku Polskiego Radia 2013. A to tylko niewielki fragment braterskiego dorobku, okraszonego nagrodami i słowami uznania krytyków.

Czytaj też:

Bartłomiej i Marcin współpracowali również z tak wybitnymi muzykami jak David Murray, Kenny Werner, Ken Vandermark, Erik Friedlander, Chris Speed, Herb Robertson, Rob Brown, Tomasz Stańko, Mikołaj Trzaska czy Andrzej Przybielski. Bracia Oleś mają na swoim koncie także muzykę do filmów i sztuk teatralnych oraz płyty solowe.

W repertuarze, który przygotowali na spotkanie ze słuchaczami Dwójki, nie zabrakło utworów jazzowych, nawiązań do dzieł polskich kompozytorów współczesnych, ale i... tradycyjnej muzyki z terenów dzisiejszego Meksyku.


Do wysłuchania i obejrzenia występu zapraszaliśmy w sobotę (16 stycznia) o godz. 19.00 – na antenie Programu 2 Polskiego Radia, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Polskiego Radia.