Tomasz Ritter o "Domówce": trzeba zaufać fortepianowi

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 11:00
- Nasz program ułożyliśmy tak, żeby miał formę salonu romantycznego. Data związana jest z rocznicą śmierci Chopina i będzie to hołd na tę okoliczność - opowiadał w "Poranku Dwójki" pianista Tomasz Ritter, który w najbliższą sobotę (17.10) będzie - wraz z Hubertem Rutkowskim - gospodarzem "Domówki z Dwójką".
Tomasz Ritter
Tomasz RitterFoto: NIFC

Posłuchaj
16:35 [ PR2]PR2 (mp3) 12 październik 2020 09_31_12.mp3 Tomasz Ritter zaprasza na Domówkę z Dwójką (Poranek Dwójki)

 

Tomasz Ritter jest zwycięzcą I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na instrumentach historycznych, który odbył się 2 lata temu w Warszawie. Hubert Rutkowski z kolei także jest laureatem wielu konkursów, a obecnie profesorem, kierownikiem katedry fortepianu w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu.

1200x660__Tomasz-Ritter,-Hubert-Rutkowski_1.jpg
Ritter i Rutkowski w gąszczu fortepianów

Artyści od miesięcy mierzą się z odwoływaniem koncertów z udziałem publiczności. - Nam muzykom pozostaje po prostu samemu pracować, niezależnie od tego, czy jest więcej koncertów czy mniej, budować repertuar i mieć nadzieję - stwierdził Tomasz Ritter. - Choć nie jest to przyjemne uczucie, kiedy się pracuje nad czymś, a gdzieś z tyłu głowy jest myśl, że w ostatniej chwili może wszystko po prostu prysnąć - dodał.

Zobacz wszystkie koncerty z cyku "Domówka z Dwójką" >>>

Rozwiązaniem jest większa aktywność w sieci, od czego muzyk nie stroni. Przeciwnie, zamiast stać w miejscu, wykorzystuje nowe technologie do promowania gry na instrumentach historycznych. - W ostatnim czasie największą uwagę poświęciłem projektom związanym z nagrywaniem czy z relacjami na żywo - mówił gość Dwójki. - Pojawiło się nieco koncertów online, nieco nagrań. W to się również wpisuje nasz projekt, mój i Huberta Rutkowskiego, Kultura w sieci, na który udało nam się dostać dofinansowanie, i którego częścią - może wizytówką - będzie nasza "Domówka".

Jaki klimat zaproponują muzycy? Będzie dominować melancholia, zaduma, ale nie tylko. A wszystko w scenerii pracowni Pianin i Fortepianów Andrzeja Włodarczyka.

Zobacz zapowiedź

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Tomasz Ritter (pianista)

Data emisji: 12.10.2020

Godzina emisji: 9.30


Czytaj także

Rafał Blechacz: bardzo się cieszę na spotkanie z Łukaszem Borowiczem

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 19:01
- Będzie to dla mnie debiut jeśli idzie o współpracę z maestro Borowiczem. Znam go oczywiście z jego różnych koncertów. Cieszę się, że to będzie spotkanie przy okazji Chopina, którego obaj tak bardzo kochamy i cenimy. Jestem pełen pozytywnych oczekiwań - mówił w "O wszystkim z kulturą" pianista przed koncertem, który odbędzie się 1 marca w Paryżu w 210. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fortepian w roli drugoplanowej [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 12:00
- Ciągle jesteśmy skazani na fortepian i skrzypce w historii muzyki europejskiej, ponieważ my w Europie wymyśliliśmy tak piękną muzykę. Niestety, ta piękna muzyka została napisana z reguły tylko na te dwa instrumenty. Ale kiedy sięgniemy jeszcze bardziej w przeszłość okazuje się, że zanim powstał fortepian i zanim powstały skrzypce to istniały inne instrumenty: instrumenty dęte - mówił Waldemar Malicki.
rozwiń zwiń