Jerzy Mączyński. Saksofonowe eksperymenty w Domówce [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 19:30
- Będzie to premiera mojego nowego solowego projektu oraz przedpremiera pierwszych dźwięków z nadchodzącego drugiego albumu Jerry & The Pelican System - zapowiadał Jerzy Mączyński, który wystąpił w sobotniej (12.06) "Domówce z Dwójką". Zapraszamy do oglądania wideo z koncertu.

Jerzy Mączyński fot. Katarzyna Dębska 1200.jpg
Jerzy Mączyński​: ostatnio bez przerwy siedzę w studiu

Jerzy Mączyński to saksofonista, kompozytor, producent. Od najmłodszych lat kształcony w szkołach muzycznych w klasach jazzu i muzyki klasycznej. Absolwent prestiżowych europejskich akademii muzycznych takich jak: Syddansk Musikkonservatorium, Berklee College of Music Valencia Campus czy Conservatorium van Amsterdam.

Lider konceptu muzycznego Jerry & The Pelican System, z którym w maju 2019 roku wydał swój debiutancki album w kultowej serii muzycznej Polish Jazz. Ten projekt od początku zakładał poszukiwania wśród muzyków młodego pokolenia. Mączyński zaprosił więc do składu ludzi w swoim wieku, których spotkał podczas nauki czy wspólnego jammowania. Zespół stworzyli: perkusistka Wiktoria Jakubowska, trębacz Marcin Elszkowski, pianista Marcel Baliński, kontrabasista Franciszek Pospieszalski oraz oczywiście saksofonista Jerzy Mączyński. Do składu gościnnie dołączyła hinduska skrzypaczka Apoorva Krishna. Jesienią 2021 roku ukaże się drugi album Jerry&ThePelicanSystem - tym razem jako solowy materiał Jerzego Mączyńskiego. Płyta ukaże się nakładem holenderskiej wytwórni Yeyeh.

Zobacz wszystkie koncerty z cyku "Domówka z Dwójką" >>>

W swojej dotychczasowej karierze muzyk zagrał na wielu polskich i międzynarodowych scenach, m.in. na festiwalach muzycznych: London Jazz Festival, NCPA Mumbai, Jazz Jantar, Festiwal Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi". Kształcił się u takich osobowości jak Greg Osby, Perico Sambeat czy Ben Cantil. Jest czynnie koncertującym muzykiem i współpracował z artystami z całego świata, m.in. z Nitinem Sawhneyem czy Apoorvą Krishną. Cały czas poszukuje najróżniejszych brzmień. Jego styl jest silnie zakorzeniony w europejskiej awangardzie.

***

"Domówkę z Dwójką" nagraną na basenie prezentowaliśmy w sobotę (12 czerwca) w godz. 19.00-19.30 na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Dwójki.

Czytaj także

Kwartet Śląski. Muzyczna literatura XX i XXI wieku [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 18:58
- Wykonamy dla Państwa utwory Wajnberga, Szostakowicza, Lasonia, Pendereckiego i Knapika – zapowiadał skrzypek Szymon Krzeszowiec, prymariusz Kwartetu Śląskiego przed kolejną "Domówką z Dwójką". Zapraszamy do oglądania!
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Domówka z Dwójką". Magdalena Bojanowicz-Koziak: mało jest takich składów jak nasz

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 17:54
- Stworzyliśmy ten duet, bo tak na dobrą sprawę mało jest w Polsce, i w ogóle na świecie, takich składów wiolonczelowych. Pomyśleliśmy więc, czemu by nie zrobić tego w domu - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Magdalena Bojanowicz-Koziak, która wraz ze swym mężem Bartoszem wystąpi w najbliższą sobotę (22.05) w "Domówce z Dwójką".
rozwiń zwiń