Jakowicz i Markowicz. Szalone duety skrzypcowe [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2021 20:06
– Zapraszam na spotkanie muzyczne, podczas którego wystąpię z moim przyjacielem Kubą Jakowiczem. Zagramy dla Państwa parę duetów. Będą to kompozycje Berio, Bartóka, Sonata g-moll Leclaira, moje duety, a na koniec szalony "Moz-Art" Schnittkego – zapowiadał koncert w ramach 'Domówki z Dwójką" Marcin Markowicz.
Marcin Markowicz i Jakub Jakowicz podczas Domówki z Dwójką
Marcin Markowicz i Jakub Jakowicz podczas "Domówki z Dwójką"Foto: PR
Jakowicz.jpg
Jakub Jakowicz: to nagranie w Dwójce było muzycznym objawieniem

Jakub Jakowicz to solista, kameralista i pedagog. Studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie swojego ojca, Krzysztofa Jakowicza. Był również ostatnim uczniem jednego z twórców polskiej szkoły skrzypcowej, prof. Tadeusza Wrońskiego. Koncertuje od 11. roku życia. Występował jako solista z wieloma renomowanymi polskimi i europejskimi orkiestrami. Współpracował z takimi dyrygentami jak Pinchas Steinberg, Jerzy Semkow, Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Yan Pascal Tortelier, Eiji Oue, Krzysztof Penderecki, Agnieszka Duczmal, Michaił Jurowski i Marc Minkowski.

W latach 2008-2014 był prymariuszem Lutosławski Quartet, natomiast od 2006 roku jest członkiem Zehetmair Quartet. Płyta zespołu z utworami Béli Bartóka i Paula Hindemitha otrzymała Diapason d'Or de l'Année 2007. Jest laureatem licznych nagród, m.in. Paszportu "Polityki", Medalu Towarzystwa Lutosławskiego przyznawanego w uznaniu zasług w promowaniu muzyki kompozytora. W 2007 roku, podczas Warszawskiej Jesieni, został uhonorowany Orfeuszem. Nagrywa dla ECM, Polskiego Radia, Naxos, CD Accord. Uczy gry skrzypcowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Dzięki uprzejmości Fundacji Jerzego Semkowa gra na instrumencie braci Grand z 1859 roku.

Jakowicz&Markowicz - sprawdzony duet 

Jakub Jakowicz fot. Jakub Rajchert.jpg
Jakub Jakowicz: repertuar naszej Domówki daje pole do wykonawstwa ekstremalnego

Marcin Markowicz jest koncertmistrzem Orkiestry Polskiego Radia, skrzypkiem Lutosławski Quartet, Młynarski-Masecki Jazz Band oraz Sensemble, dyrektorem artystycznym Festiwalu Ensemble. Studiował w Lubece, Warszawie i Bostonie. W latach 2006-2019 był koncertmistrzem NFM Filharmonii Wrocławskiej. Jako solista współpracuje z orkiestrami symfonicznymi pod dyrekcją m.in. Jacka Kaspszyka, Giancarlo Guerrero, Georga Tchitchinadze, Nicolae Moldeveanu, Michała Klauzy i Agnieszki Duczmal.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Domówka z Dwójką" >>>

Koncertował w większości krajów Europy oraz w USA, Ameryce Południowej, Azji i Afryce. Nagrywa dla Naxos, CD Accord, Dux, Odradek oraz dla Polskiego Radia. Wraz z Marcinem Maseckim prowadzi serię koncertów kameralnych w Teatrze Studio. Jest również kompozytorem, laureatem Konkursu Panufnika w Krakowie w 1999 roku. Wykonawcami jego utworów są m.in. Patricia Kopatchinskaja, Sol Gabetta, Kwartet Śląski, Lutosławski Quartet, Szymanowski Quartet, Polish Cello Quartet, Agata Szymczewska, Paul Gulda, Mats Lidström, Jakub Jakowicz i Alexander Gebert. W 2014 roku otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego "Wena" – za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, 5 lat później został laureatem Nagrody Muzycznej Wrocławia.

– "Domówka z Dwójką" to niezwykła inicjatywa Polskiego Radia, dzięki której macie Państwo okazję zobaczyć, jak wygląda nasze życie wewnętrzne, niekoncertowe. Przez moje mieszkanie przewinęło się wielu muzyków, z którymi graliśmy, spędzając miło czas w długich i ciężkich miesiącach pandemii. Cieszę się bardzo, że będę mógł zagrać z Kubą, z którym występujemy od lat w różnych konfiguracjach, m.in. w kwartecie – mówi Marcin Markowicz. – Mam nadzieję, że będzie domowo – dodaje.

Do słuchania i oglądania "Domówki z Dwójką" zapraszaliśmy w sobotę (19.06) – transmisja odbyła się na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Dwójki.

Czytaj także

Resina. Przekrojowo i eksperymentalnie w "Domówce z Dwójką" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 19:00
– Zagramy dość nietypowy set, prezentujący przekrojowo materiał z trzech płyt: dwóch wydanych i tej, która powinna się ukazać jeszcze w tym roku – mówi Karolina Rec, występująca pod pseudonimem Resina. Podczas "Domówki z Dwójką" (29 maja) artystce towarzyszył perkusista Mateusz Rychlicki. Zobacz wideo!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Mączyński. Saksofonowe eksperymenty w Domówce [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 19:30
- Będzie to premiera mojego nowego solowego projektu oraz przedpremiera pierwszych dźwięków z nadchodzącego drugiego albumu Jerry & The Pelican System - zapowiadał Jerzy Mączyński, który wystąpił w sobotniej (12.06) "Domówce z Dwójką". Zapraszamy do oglądania wideo z koncertu.
rozwiń zwiń