Jakub Jakowicz: to nagranie w Dwójce było muzycznym objawieniem

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2020 10:00
- Nagrania Thomasa Zehetmaira słuchałem w radiu, jadąc autem. Musiałem nawet się zatrzymać, bo to, jak grał, było tak zaskakujące - wspominał Jakub Jakowicz swoje, dzięki Dwójce, spotkanie z ważnym dla niego artystą.
Audio
  • Jakub Jakowicz i jego droga do wirtuozerii. Rozmowa z artystą (Cafe Muza/Dwójka)

Masecki1200.JPG
Satie, Feldman, Eno. Koncerty urodzinowe Dwójki!

- Wydaje mi się, że w tym momencie mojego skrzypcowego życia takiej osoby być może szukałem - opowiadał Jakub Jakowicz o usłyszanych w radiowej Dwójce interpretacjach Thomasa Zehetmaira.  - To, że posłuchałem tego nagrania, to, że się nimi zainteresowałem, spowodowało, że później pojechałem do Thomasa Zehetmaira na kurs, rozpoczęliśmy współpracę i gramy razem w zespole.

Zehetmair Quartet, mówił Jakub Jakowicz, to zespół o unikalnej formule. - Zwykle kwartety grają ciągle, podróżują ze sobą, mają szeroki repertuar. Nasz zespół odwrotnie: gramy w zasadzie raz w sezonie, cały rok przygotowujemy jeden program koncertowy - tłumaczył skrzypek. Jak podkreślał, współpraca w tym kwartecie wiele go nauczyła. Ten zespół miał również wpływ na jego "własną filozofię grania".

W audycji usłyszeliśmy również opowieści o współpracy artystycznej Jakuba Jakowicza z ojcem Krzysztofem Jakowiczem. Nie zabrakło także refleksji pedagoga (od 2004 roku Jakub Jakowicz prowadzi klasę skrzypiec na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie) czy zwierzeń - jak we wspomnieniu o nagraniach Thomasa Zehetmaira - na temat radiowej Dwójki. - Jesteście Państwo obecni bardzo mocno w moim życiu - mówił znakomity skrzypek.

Jakub Jakowicz na estradach koncertowych występuje niemal nieprzerwanie od 11. roku życia. Niedawno nakładem Polskiego Radia ukazał się nowy album z kompletem sonat skrzypcowych Grażyny Bacewicz, który nagrał wspólnie z Bartoszem Bednarczykiem.

Zapraszamy również na najbliższy cykl audycji "Znacie, to posłuchajcie" (24-28.02, godz. 10.00), w którym Jakub Jakowicz będzie polecał swoje ulubione muzyczne nagrania.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Grzegorz Dąbrowski

Gość: Jakub Jakowicz (wirtuoz skrzypiec, kameralista i pedagog)

Data emisji: 23.02.2020

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Jakub Jakowicz z nagraniami "Sonat na skrzypce i fortepian" Grażyny Bacewicz

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 18:15
- Grażyna Bacewicz stworzyła swój świat grania na skrzypcach i tego nie ma nigdzie indziej. Skrzypek często ma tę wadę, że stawia na liryzm, a ona grała w niesamowicie rytmiczny sposób - opowiadał polski skrzypek, który wraz z Bartoszem Bednarczykiem nagrał płytę z pięcioma sonatami polskiej kompozytorki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agata Szymczewska: to była jedna z najważniejszych lekcji mojego życia

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 12:00
Znakomita skrzypaczka, laureatka I nagrody XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w 2006 roku, opowiadała w Dwójce m.in. o swojej współpracy z Anne Sophie-Mutter.
rozwiń zwiń