T’ien Lai. Niebiańskie "Miasto Termitów" w "Domówce z Dwójką" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2021 19:30
– Zespół T’ien Lai zaprasza Państwa do odbioru transmisji opartej na fragmencie powieści "Fiasko" Stanisława Lema – mówił jeden z muzyków grupy, zapraszając na "Domówkę z Dwójką".

Jakub Jakowicz fot. Jakub Rajchert.jpg
Jakub Jakowicz: repertuar naszej Domówki daje pole do wykonawstwa ekstremalnego

T’ien Lai to marka papierosów palonych przez głównego bohatera powieści "Człowiek z Wysokiego Zamku" Philipa K. Dicka – w wolnym tłumaczeniu z języka japońskiego znaczy "niebiańska muzyka".

Grupa powstała jako duet Łukasza Jędrzejczaka i Jakuba Ziołka, wykonujący dronowe i noise'owe muzyczne kolaże z wykorzystaniem starych polskich radioodbiorników Śnieżka. Ta faza rozwoju zespołu została uchwycona na albumie "Da’at" (Monotype, 2013). Następnie duet zaczął wplatać afrykańskie i południowoamerykańskie rytmy do swojej muzyki, która stała się bardziej rytmiczna i w znacznej mierze oparta na samplach. Ten okres został podsumowany albumem "RHTHM" (Monotype, 2015).

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Domówka z Dwójką" >>>

Od tego czasu zespół rozrósł się do kwartetu, a skład uzupełnili Mikołaj Zieliński (Javva, Alameda) i Rafał Kołacki (Hati, Innercity Ensemble) grający na akustycznych instrumentach perkusyjnych.

Muzyka T’ien Lai zbliżyła się do plemiennego, industrialnego techno, łączącego agresywną elektronikę z żywym graniem na bębnach. Zespół skupił się na występach na żywo, w 2016 roku został częścią platformy Shape oraz zagrał na festiwalach CTM (Berlin), Unsound (Kraków), Luminato (Toronto), Rocolectiv (Bukareszt), Open’er (Gdynia), Phono (Odense) i innych.

Obecnie T’ien Lai tworzy trzech muzyków: Łukasz Jędrzejczak, Mikołaj Zieliński i Jakub Ziołek, zaś muzycznym punktem odniesienia stały się sceny klubowe Luandy, Lizbony, Durbanu, Kampali, Rio de Janeiro i eksperymenty z takimi gatunkami jak kuduro, gqom i baile funk. 

***

Do słuchania i oglądania "Domówki z Dwójką"która nosiła podtytuł "Miasto Termitów", zapraszaliśmy w sobotę (26.06) w godz. 19.00-19.30. Transmisja miała miejsce na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Dwójki

Czytaj także

Jerzy Mączyński. Saksofonowe eksperymenty w Domówce [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 19:30
- Będzie to premiera mojego nowego solowego projektu oraz przedpremiera pierwszych dźwięków z nadchodzącego drugiego albumu Jerry & The Pelican System - zapowiadał Jerzy Mączyński, który wystąpił w sobotniej (12.06) "Domówce z Dwójką". Zapraszamy do oglądania wideo z koncertu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakowicz i Markowicz. Szalone duety skrzypcowe [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2021 20:06
– Zapraszam na spotkanie muzyczne, podczas którego wystąpię z moim przyjacielem Kubą Jakowiczem. Zagramy dla Państwa parę duetów. Będą to kompozycje Berio, Bartóka, Sonata g-moll Leclaira, moje duety, a na koniec szalony "Moz-Art" Schnittkego – zapowiadał koncert w ramach 'Domówki z Dwójką" Marcin Markowicz.
rozwiń zwiń